Dinçer'den '4+4+4' kararı yorumu: Herkes hukuka saygı duymalı.

Dinçer'den '4+4+4' kararı yorumu: Herkes hukuka saygı duymalı.

Dinçer'den '4+4+4' kararı yorumu: Herkes hukuka saygı duymalı

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, CHP'nin zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasanın şekil bakımından iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebinin Anayasa Mahkemesi'nce reddedilmesini değerlendirirken, ''Herkes hukuka saygı duymalı'' dedi.
Dinçer, ''Etik Kültürün Geliştirilmesinde Eğitimin Rolü'' konulu konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Bir gazetecinin ''CHP'nin zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran yasanın şekil bakımından iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu'' hatırlatarak, ''talebin reddini nasıl değerlendirdiğini'' sorması üzerine Dinçer, şunları söyledi:
''Hatırlarsanız 19 Mayıs ile ilgili bizim genelgemizden sonra Danıştay'ın verdiği karara karşı benim bir değerlendirmem olmuştu. Aslında o, Danıştay'ın verdiği kararın içeriğiyle ilgili bir değerlendirmeydi. O içerik şuydu; biz genelgemizde 'Yönetmeliğin gereği neyse buna uyun' diye talimat vermiştik. Danıştay, karar verirken genelgenin ayrıca bir idari işlem tesis etmediği, dolayısıyla yönetmeliğe uyulması gerektiği hususunda bir tespit yaparak, bunun üzerine bizim genelgemizi iptal eden, yürütmesini durduran bir karar vermişti. Ben ise zaten genelgenin de 'Yönetmeliğe uyun' diye bir düzenleme yaptığını hatırlatarak, bu verilen kararın çok garabet olduğunu tanımlamıştım.
Benim bu değerlendirmemden sonra CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu, herkesin hukuka saygı duyması gerektiğini ifade etmişti. Şimdi hukuka saygı duyma sırası Kılıçdaroğlu'nda. İmtihandan geçiyor, hep beraber göreceğiz.''
''CHP'nin, yasanın esas yönünden iptali için yeniden Anayasa Mahkemesi'ne başvuracağı belirtiliyor, bunun üzerine değerlendirmeniz ne olacak'' sorusuna da Dinçer, ''Herkes hukuka saygı duymalı'' yanıtını verdi.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.