DKAB Üvey Evlat Muamelesi Görmesin

DKAB Üvey Evlat Muamelesi Görmesin

Elbette durup dururken sorun çıksın diye yazmıyorum. Eğer yazılarım bir araya getirilerek topluca okunursa neden bu meseleyi devamlı gündeme taşımaya çalıştığım anlaşılacaktır.

 Bildiğiniz gibi son birkaç yazım DKAB içerikli idi. Yazılarımı okuyan bazı meslektaşlarım telefonla arayarak neden bu kadar bu mesele üzerine gidiyorsun dediler. Bu konuda sanırım bir açıklama yapmam gerekiyor.

Elbette durup dururken sorun çıksın diye yazmıyorum. Eğer yazılarım bir araya getirilerek topluca okunursa neden bu meseleyi devamlı gündeme taşımaya çalıştığım anlaşılacaktır.


Malum olduğu üzere Başbakanımız şimdiye kadar hiçbir Başbakanın göstermediği kadar imam hatiplerle ilgileniyor. İmam hatiplerin her türlü meselesiyle ilgileniyor. Ama bize gelen bazı bilgilerden anlıyoruz ki Başbakan bazı gelişmelerden hiç memnun değil. Performansı zayıf buluyor. Konu başlı başına bir yazı konusu. Nasip olursa onu da başka bir yazımızda ele alacağız. Ancak dindar bir nesil yetiştirmenin sadece imam hatiplerle olamayacağını; esas mühim olanın ihl dışındaki okullar olduğunu belirtmeye çalışıyoruz. İddiamı tekrarlarsam dkab dersi ve sahası imam hatiplerden daha önemlidir. Dolayısıyla dkab sahası müfredat ve öğretmen yönünden geliştirilmeli, velinin ve öğrencinin bu dersi hafife almaktan vazgeçmesini sağlayacak tedbirler alınmalı. İşte buna herkesin dikkatini çekmeye çalışıyorum. Yazmamın nedeni budur, başka bir şey değildir.


Öncelikle dkab dersi sahasının kemiyet olarak imam hatiplerden fazla olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bütün imam hatip okullarındaki öğrencilerin tüm öğrenciler arasında ancak yüzde beşe karşılık geldiği düşünülürse ne demek istediğim anlaşılır. İmam hatipleri önceleyelim önemli olan budur anlayışı maalesef dkab dersini öteleyelim anlayışını doğuruyor.


Din dersi öğretmeni yetiştirme işi 28 Şubat süreci ile birlikte eğitim fakültelerine verilmişti. İstenilen nitelikte öğretmen yetişmeyince bu sefer ilahiyat fakültelerine alındı. Görüldü ki bütün öğrenciler öğretmenliğe özeniyor bu sefer konuya çare bulunamadı. Pardon en basit çare bulundu ve dkab öğretmenliği bölümü kapatıldı.


Çözümün en doğrusunu sunduğumu zannediyorum. Çok iyi bir kadronun hazırladığı mükemmel bir müfredata sahip DKAB Öğretmenli Fakültesi. İlahiyatlar da imam hatip meslek dersleri öğretmenleri yetiştirsinler. Tabi bu tezimizi öncelikle ilahiyat hocalarına kabul ettirmek zorundayız.


Kim bu ders, okullarda ortalama düzeltme dersi olmasın, okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler bu derse saygı göstersin istiyorsa sesimize kulak vermelidir. Artık çocukların tatillerini verimsiz cami kurslarıyla almayalım. Onun yerine okul döneminde bu derslerde Kur'an-ı Kerim öğretmek dahil tüm seçmeli din derslerini kemali ciddiyetle işleyelim.


Din Kültürü ve Seçmeli Din Dersleri okullarda ciddiye alınan bir ders olsun, demek istediğimiz budur.
 
Adil Gülmez
Ajanskamu

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum