banner476

Dünyanın En İyi Öğretmeninden Tavsiyeler

2 yıl önce dünyanın en iyi 10 öğretmeninden biri seçilen Nurten Akkuş, koronavirüs salgın sürecinde anne babalara çeşitli tavsiyelerde bulundu: Eğitim Nobeli için aday gösterilen Türk öğretmen Nurten Akkuş, uyguladığı çeşitli projelerle çocuklara yol gösterdi. Öğrencilerine her zaman tutkuyla bağlı olan Akkuş, zorlu dönemin hep birlikte atlatılacağını söyledi.

Meb Personeli 23.05.2020, 21:12
Dünyanın En İyi Öğretmeninden Tavsiyeler

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır' sözünün adeta vücut bulmuş hali olan genç anaokulu öğretmeni Nurten Akkuş,, 2 sene önce 173 ülke ve 30 bin öğretmen arasında yapılan değerlendirme sonucunda dünyanın en iyi 10 öğretmeninden biri seçilmiş ve Eğitim Nobeline aday olan ilk Türk öğretmen olmuştu.

Samsun'a bağlı küçük bir ilçede uyguladığı çeşitli projelerle henüz 35 yaşındaki genç bir öğretmen olan Akkuş, birçok sayıda uluslararası ödülün de sahibi durumunda. Nurten Öğretmen, korona virüs sürecinde çocuklarla nasıl iletişim kurulması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

Çalıkuşu Benzetmesi

Kendisi ile ilgili yapılan “Çalıkuşu” benzetmelerine cevap veren Nurten Akkuş, köy öğretmeni olarak göreve başlamasının büyük bir şans olduğunu belirtirken, “Samsun'a bağlı Asarcık İlçesi'nde ve Bayburt'un çeşitli köylerinde öğretmenlik yaptım, şimdi de Samsun’daki Salıpazarı Anaokulu'nda idareci görevi yürütüyorum. Zor şartlarımız elbette oldu ama kırsal bölgelerde öğretmenlik yapmak; öğretmenliği araştırma, keşfetme, yeniliği öğrenme kadar hayatlara temas etmek olarak da anlamlandırmama yardımcı oldu” dedi.

“Çocuklar Benim İlham Kaynağım”

Başarılı genç öğretmen Nurten Akkuş, öğretmenliği şu şekilde tanımladığını açıkladı: “Öğretmenlik o denli mucizevi bir hayat biçimi ki… Biz daha çok inanmalı, çalışmalı, umut etmeli ve hayal etmeliyiz ki; bizi takip eden insanların da kendi hayallerinin peşinden koşacak cesaretleri olsun. Yetiştirilen her birey bizim geleceğimiz olarak ileride karşımıza çıkacak. Onun için boşa harcayacak ne vaktimiz ne de çocuğumuz var. Onlar hepimizin ilham kaynağı. Görev yaparken ellerim bazen kömür bazen de kalem izi oldu. Fakat ellerim, her zaman çocuklarım gibi gördüğüm küçük öğrencilerimin ellerine dokundukça daha da güçlendim. Bu yüzden Çalıkuşu olarak anılmak da beni çok sevindirir, gurur duyarım.”

Öğrencilerinin kendisine duyduğu sevginin, en büyük ödül olduğunu belirten Nurten Akkuş, her daim onlardan ilham alarak eğitimle ilgili daha çok şey üretmek istediğini söyledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@