E-OKUL  EKSİKLERİ GİDERİLMELİDİR

E-OKUL EKSİKLERİ GİDERİLMELİDİR

E-OKUL EKSİKLERİ GİDERİLMELİDİR

 Okullarda E-Okul programı kullanılarak, birçok işlerde standart yakalanmış idareci ve öğretmenlerimizin iş yükü hafiflemiştir.. Bu konuda şüphesizki en büyük takdiri hak eden isim Milli Eğitim eski Bakanı Hüseyin ÇELİK’dir.

 
E okul sistemi üzerinde gerek uygulamada olsun gerekse yazılımda olsun bir çok konuda eksikler bulunmaktadır.
 
Okul ve kurumlarımızın iş ve işlemlerinin birçoğu e okul üzerinden yapılabilir. Ancak bu konuda e-okul üzerinde eksikler bulunduğu için iş yine özel yazılımcıların geliştirmiş olduğu program ve yazılımlara düşmektedir.
 
Hatırlanacağı üzere daha önce Memurlar.biz sitesinin dile getirdiği e-okul üzerinden ders programı yapılmalı haberinin akabinde MEB E- Okul sistemi üzerine iyi niyetli bir şekilde ders programını eklemişti. Ancak bu programın bir işlerliği ve kullanışlığı olmadığı için okullarımız yine okul bütçelerinden para vererek özel programlar almaktadırlar.
 
Sınıf defterleri ve devamsızlık fişleri artık tarihe karışmalıdır. Ayrıca öğrenci devamsızlıkları, notları e okul sistemi üzerinden sms sistemi ile velilerin cep telefonlarına gitmelidir.
 
Milli Eğitim Bakanlığının 270 bin öğretmene internet üzerinden seminer verdiği bir dönemde MEB Bilgi işlem dairesinin işlevsel bir ders programını e-okul sistemi üzerine koyamaması düşünülemez.
 
 
Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Grup Başkanlığına ve Bakanlığımıza katkı sunmak amacıyla e-okul üzerinde idarecilerimizin olmasını istediği program ve görüşler aşağıdaki gibidir. Umarız Bakanlık bu konuda gerekli çalışmaları yapar , okul ve kurumlarımızı rahatlatır.
 
 
1-Seçmeli dersler e-okul üzerinden tanımlanmalıdır.(örnek: Kur’an-ı Kerim 1, Kur’an-ı Kerim 2, Bilim Uygulamaları1, Bilim Uygulamaları 2, Düşünme Eğitimi 1, Düşünme Eğitimi 2 gibi)
 
2-Her öğrenci için seçmeli derslerin seçilebileceği ekran açılmalı. Dersler seçilebilmelidir. Seçmeli derslerin sınıflisteleri rapor olarak alınabilmelidir.(Örnek: Düşünme Eğitimi 1 sınıf listesi)
 
3-Kulüp seçim ekranı açılmalı ve raporu alınabilmelidir. Mevcudu kalabalık okullarda kulüp seçimi yapıldıktan sonra,kulüp listelerinin oluşturulması çok zor olmaktadır. Bu nedenle e-okul ortamında kulüpler seçilip, raporlar bölümünden kulüp kulüp öğrenci listelerialınabilir.
 
4-Çoklu resim ekleme menüsü tekrar açılmalıdır. Öğrenci resimlerinin e-okul ortamına aktarılması çok uzun zaman almaktadır.
 
5-Tek öğrenci notu girişinde 10 gün sınırlaması olmamalıdır. Bazı zamanlar öğrenci yazılı sınavında raporlu veya izinli oluyorlar. Bu öğrencilerin notlarını sonraki bir zaman diliminde girmek gerekiyor. Öğretmen idarecinin yanına gidip okul şifresi ile not girişi yapmak zorunda kalıyor.Bu konuda öğretmenlere yetki genişliği tanınabilir.
 
6-Proje seçim ekranı açılmalı ve raporu alınabilmelidir. Yönetmelik gereği öğrenciler en az bir dersten proje ödevi almaktadırlar. Ancak yine kalabalık okullarda hangi öğrencinin hangi derslerden proje ödevi aldığı ve branş bazında bir araya toplanması zaman almaktadır. Ayrıca okul idarelerinin bir raporla proje ödevi alan öğrencileri toplu olarak görmesi sağlanabilir.
 
7-E-Okulda daha kullanışlı ve Türkçe ders dağıtım programı bulunmalıdır.(Mevcut olanı hemen hemen hiçbir okul kullanamıyor.)
 
8-Sınıf defteri E-Okul sisteminde olmalıdır.Her öğretmen kendi şifresiyle ders kazanımlarını yazıp, yoklamayı alıp kaydedebilmelidir.Öğrenci yoklaması bu ekrandan otomatik aktarılmalıdır. Sınıf Defteri ve yoklamafişi tarihe karışmalıdır. Okullarımızda her sınıfta bilgisayar ve internet olmayabilir. Bütün işler e-okulda yapılıyorda sınıf defteri neden olmasın? Birkaç yıl içerisinde bütün sınıflara bilgisayar ve internet geleceğini göz önüne aldığımızda, bilgisayar gelene kadar bilişim teknolojileri sınıfındaki bilgisayarlar veya okuldaki başka bilgisayarlar, daha olmadı kişisel bilgisayarlar kullanılabilir. Hiçbiri yok ise sınıf defteri doldurmaya devam.
 
9- E- Okul ortamına öğretmenlerin öğrenci devamsızlıklarını girdikleri andan itibaren , e-okul üzerine kurulacak olan veli sms sistemi ile öğrenci devamsızlıkları, sınavları ve notları dershanelerde olduğu gibi veli sms programı ile velilerin cep telefonlarına gitmelidir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.