Eğitim-Öğretim Dönemi Sona Erdirildi. Peki Öğretmenler Ek Ders Ücreti Alabilecekler Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, halka sesleniş konuşmasında eğitim-öğretim faaliyetlerinin ve dolayısıyla 2019-2020 Eğitim-Öğretim Döneminin 18 Mayıs 2020 itibarıyla bittiğini açıkladı.

Meb Personeli 18.05.2020, 22:03
Eğitim-Öğretim Dönemi Sona Erdirildi. Peki Öğretmenler Ek Ders Ücreti Alabilecekler Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında görev yapan yönetici ve öğretmenler: ’’Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek ders Saatlerine İlişkin Karar’’ çerçevesinde ek ders ücreti alabiliyorlar. Öğretmenlere eğitim-öğretim faaliyetlerinin olmadığı yaz tatili dönemlerinde ise ek ders ücreti ödemesi yapılmıyor.

Ancak, pandemi sürecinde öğretmenlere: ‘’01.09.2019 tarihli ve 30875 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2020 ve 2021 yıllarını kapsayan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 28.08.2019 tarihli ve 2019/1 sayılı Kararının ''Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Mali ve Sosyal Haklar'' bölümünün ''Ders görevinin yapılmış sayılacağı haller'' başlıklı 2'nci maddesinde; ''Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.’’ hükmü gereğince ek ders ücreti ödemesi yapılmıştı.

MEB’den yapılan açıklamada: "Uzaktan eğitim süreci, 2019-2020 eğitim öğretim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek." denildi. Bu durumda öğretmenler 19 Haziran 2020 tarihine kadar ek ders ücretlerini alabilecekler. 19 Haziran 2020- 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında da eğer bir değişiklik olmazsa seminer dönemi ücretlerini alabilecekler.

Yorumlar (6)
öğretmen 3 ay önce
Sayın cumhurbaşkanımızın açıklamasında eğitim öğretim yılı bitti dedi. bu ifade ile okullarda idari izinlerde bitmiş oldu. yani kısaca ek ders ödemeleri de olmayacak.
erdem aslan 3 ay önce
maalesef yetkililere bilsemlerin cumartesi çalıştığını bir türlü anlatamadık ya da anlamak istemediler ve bilsem öğretmenleri ek ders alamıyor o kadar ders dışı çalışma yapmamıza rağmen.
Ali egemen 3 ay önce
uzaktan eğitim eba tv de olacak. resmi olarak bu yıl sona erdi. dolayısı ile pandemi ile ilgili olarak okulların açılması ertelenmedi. bilakis sezon sona erdirildi. yani eğitim öğretim sona erdi. bu nedenle de ek ders ücreti ödenmeyecek. anlamı çıkıyor. Sadece 8 ve 12. sınıflar ebaya kilitlenir
Ayşenur 3 ay önce
Ek ders bittiyse hala neyin uzaktan eğitimi? Çocuklar zaten kopmuş durumda. Canlı ders desen kimi öğretmen hiç girmiyor, kimi kafasına göre. Öğrenci desen 3-5 kişi anca geliyor.
Kusura bakmasın bakan da ek ders yoksa bu saatten sonra canlı ders kimseden beklemesin.
Öğretmenlerin çoğu ebaya girip etkinlik paylaşıyor hiçbir öğrenci girip bakmaya bile tenezzül etmiyor. Artık şu öğretmene yaptığınız baskıdan dayatmadan uzaklaşın.
Bilmesem 3 ay önce
Bilsem öğretmenlerinin Cumartesi günü ücretleri ile ilgili düzenleme bekliyoruz. Öyle vatsaptan yazıp 2750 tane Bilsem öğretmeninin ekdersini keserek Bilsem Müdürlüğü, müdür yardımcılığı da olmaz. "ne demek sayın daire başkanım. Biz öğretmenlerimize güveniyoruz. Etkinlikler de yapılıyor. Kesmeyelim öğretmenlerin ekderslerini" diyememiş kıymetli Bilsem Müdürlerimiz, müdür yardımcılarımız.
Tokatlı 3 ay önce
Yönetmelik açık ve net yani alacaklar.Ajitasyon yapmanın bir mantığı yok.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@