EĞİTİMDE DOMİNO TAŞI ETKİSİ!

EĞİTİMDE DOMİNO TAŞI ETKİSİ!

Yeni eğitim sisteminin ilk şoku atlatıldıktan sonra yavaş yavaş olası veya aleni sorunlar ortaya çıkmaya başladı.

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER


Yüzlerce sorundan birkaçını burada paylaşalım:


8 yıllık zorunlu eğitimde 14 yaşına girdiği halde mezun durumda olmayanlar açık ilköğretime yönlendirilirdi. Şimdiki durumda açık liseye yönlenme nasıl olacak? Ya da sağlık/memleket dışında olma gibi nedenlerle ilköğretimi bitiremeyenlere açık ilköğretim imkânı verilebilecek mi? Açık liseye devamın şartı nedir? Lise zorunlu olduğuna göre açık lisede okuma şartı nedir? Açık lisede okumak isteğe bağlı mıdır? 

12 yıllık kesintisiz eğitimle 17 yaşın sonuna kadar örgün eğitimin içinde olan çocuklar işletmelerde çalışamayacağına göre mesleki eğitim merkezlerinin durumu ne olacak? Mesleki eğitim merkezlerinin işlevleri yeniden belirlenecek mi?


YİBO’larda ilköğretimi tamamlayan öğrenciler zorunlu olarak liseye devam edeceğinden yatılılık durumları ne olacak? Yeni yurtlar mı inşa edilecek? Taşımalı eğitime mi ağırlık verilecek?


Ortaokul kayıt bölgeleri ne zaman belirlenecek? Kayıt bölgeleri kademeli geçişe göre mi belirlenecek? Kademeli geçişle örneğin ilkokul olarak belirlenen bir okulda 2 sene sonra tek sınıf kalacak olan ikinci kademede öğretmen normu nasıl belirlenecek?


Bu sorular artar gider, zaman dar, iş çok... Ayrıca devrilen çok domino taşı var...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.