banner476

Eğitimin temel aktörü öğretmendir

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, “Eğitimin en temel faktörü öğretmendir. Bu işin vicdanı öğretmendir” dedi.

Meb Personeli 24.06.2014, 12:51 24.06.2014, 12:51
Eğitimin temel aktörü öğretmendir
 "Eğitimle Barış" ana temalı "1. Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesi" başladı. Zeytinburnu'ndaki Polis Eğitim ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen zirvenin açılışında konuşan İstanbul Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, eğitim ve öğretmenin söz konusu olduğu her yerde bulunmaları gerektiğini ifade ederek, geçtiğimiz hafta sonu da çalışmayı sürdürdüklerini söyledi.
      
Eğitimde en temel aktörün öğretmen olduğunu belirten Yıldız, "Bu işin vicdanı öğretmendir. Bizim bu süreçte öğretmenlerimizi eğitmek gibi bir derdimiz yok. Aslında çocuğu da eğitmek gibi bir derdimizin olmaması gerekiyor. Eğitimin artık eğitişim yani işleşik bir fiile dönüşmesi gerekiyor. Sürecin öğretiminden bahsediyorum. Bu yeni müfredatın ilham verdiği bir yaklaşım olarak da aslında bu yeni çağın, teknolojinin de getirmiş olduğu fiili bir durumda, biz artık ortamlardan öğreniyoruz. Biz öğrenme ortamının sadece okul olmadığını biliyoruz. Bir çocuktan da öğreniyoruz. Milli Eğitim Müdürü olarak ben de öğretmenlerden öğreniyorum. O yüzden öğrenmek değerli bir şey" diye konuştu.
      
Yıldız, gelişen, değişen ve hızla dönüşen dijital bir çağda yaşandığını anlatarak, "Bilginin bu kadar hızlı evrildiği bir dünyada yarınki bilgi, bugünkü bilgimizi tehdit ediyor" dedi.
      
Öğretmenin entelektüel olduğunu belirten Yıldız, "Bu entelektüel insan kaynağımızın, kendini güncellemesi, yenilemesi, değişen dinamiklere ayak uydurması, topluma da öncülük ve liderlik yapması kendisinden beklenen bir roldür" ifadesini kullandı.
      
Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz da İslam dininin "barış" kelimesini içerdiğini belirterek, şöyle konuştu:
"Adı barış olan bir dinin mensuplarıyız. İslam kelimesi, barışı içermekte ve barışı ifade ediyor. Bu barış, sadece insanla değil, İslamın hayata hitabına baktığımızda, insanın yaratıcısıyla, kendisiyle, iç dünyasıyla barışı, diğer insanlarla, canlı ve cansızlarla barışını da içeriyor."
      
Her şeyin özünde barışın olduğuna vurgu yapan Yılmaz, İslam ilimleri içinde tasavvufun insanın iç dünyasıyla barışmasında büyük bir etkisi olduğunu aktardı.
      
Yılmaz, kendi iç dünyasıyla barışık eğitimcilerin sınıfında ve okulundaki etkilerinin, kendiyle barışık olmayan eğitimcilerden net bir şekilde ayırt edilebileceğini dile getirdi.
      
12 ülkeden misafir eğitimcilerin katılacağı zirve, 25 Haziran'da sona erecek.
Yorumlar (3)
ali 6 yıl önce
o yüzden kolayca işten atmak için yasa çıkartmalı ve az maaş verilmeli
öğretmen 6 yıl önce
ülkenin kalkınması,çağdaş ,kültürel değerlerine sahip,demokratik bir toplum öğretmene yapılan yarımla mümkündür.dünyanın en iyi sistemini ve en iyi teknolojisini getirin neticede onu uygulayacak öğretmene yatırım yapılmazsa yine sonuç alınmayacaktır.öğretmene hak ettiği sosyal ve ekonomik itibarı kazandırmalıyız değerli kılmalıyız veiyi yetiştirmeliyizki sağlıklı bir toplum yetişsin.
XYZ 6 yıl önce
kolayca işten atmak için yasa çıkartmalı diyen arkadaşım öğretmeni işten atmak için kararda etkili olan kim olacak? okul müdürü. eğer öyle bişey olursa hiç bir iş yapmayan ancak bildiği tek şey müdüre yalakalık olan öğretmenler (!) görevde olurken gerçekten bir şeyler yapmaya çalışan öğretmenler ise işten atılma tehlikesi yaşayacak her zaman.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@