banner476

Ek Ders Adaletsizliğine Çözüm Önerisi

MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLACAK DEDİ OLDU: EK DERS 10,39 TL

Meb Personeli 04.01.2016, 14:04
Ek Ders Adaletsizliğine Çözüm Önerisi

 2005 Yılında ek ders 10 milyon olacak demişti, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK. 

2016 Yılının ilk altı aylık dönemi için ek ders 10,39 TL olarak uygulanacak.

Ek ders öğretmenlerin ve idarecilerin bir türlü içinden çıkamadıkları çile olmaya devam ediyor.

Anasınıfı ve sınıf öğretmenleri maaş karşılığı 18 saat derse girer, branş öğretmenleri maaş karşılığı 15 saat derse girer.

Anasınıfı ve sınıf öğretmeni olan müdür yardımcısı derse girme mecburiyeti yok iken branş öğretmeni olan müdür yardımcısı 6 saat derse girmek zorundadır. Branş öğretmeni olan okul müdürleri de derse girmek zorundadır.

Anasınıfı öğretmenleri ise kesintisiz 300 dakika derse girmektedir. 300 dakika eğitim yapıyor. Günlük 6 saat derse girmiş sayılıyor: 300/6=50 dakika yani diğer öğretmenler 40 dakika üzerinden ücret alırken anasınıfı öğretmenleri 50 dakika ders üzerinden ücret almaktadır.

NOT: AES Anadolu Eğitim Sendikası Anasınıfı öğretmenlerin bu durumunu danıştaya taşıyarak hukuki süreci başlatmıştır.
 

Ek derslerin haftalık hesaplanmaya başlamasından sonra sıkıntılar daha da artmıştır. Bunu anasınıfı ve sınıf öğretmenleri tarafında inceleyecek olursak:


Öğretmen 30 saat derse girer. 10 saate 1 saat olmak üzere hazırlık çalımalarından dolayı da 3 saat derse girmiş sayılır. Yani haftalık olarak 33 saat derse girmiş demektir. Bunun 18 saati maaş karşılığı çalışmasıdır. Öğretmene 15 saat ders ücreti ödenir. Hesaplanırken 3+3+3+3+3=15 her gün için 3 saat ekders ödemesi yapılmaktadır.

Ders saatleri içinde doktora giden ve o gün derse giremeyen öğretmene gün için 3 saat ek ders ödenir iken 7 saat ek ders ücreti kesilir. Öğretmen 2 gün rapor almak zorunda kalır ise 7+7=14 saat ek ders  ücreti kesilmekdedir. Yani öğretmen 3 gün okula gelip derse girecek 9 saat ek ders ücreti alması gerekirken 1 saat ek ders ücreti almaktadır. 

Öğretmenin çocuğu olur 10 gün izin yasal hakkıdır. 10 içinde 2 haftalık ek ders ücreti yani 30 ek ders ücreti ödenmez.

Yakını vefat eder 10 yasal izni vardır. 2 haftalık ek ders ücreti ödenmez.

Dini bayramın 2 günü hafta içine denk gelse 14 saat ek der ücreti ödenmez.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramında bir gün tatil 7 saat ek ders ücreti kesilir.

 

Durum branş öğretmenlerinde de farklı değidir. Sadece bu günlerde kaç saat derse giriyor ise +1 saat ek ders ücreti haftalık alacağı ders ücretinden düşülmektedir.


Ek ders ücretlerinde sıkıntıların düzeltilmesi için sınıf öğretmeni, branş öğretmeni ayrımının kalkması gerekmektedir.

 

Hastalanınca, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı gibi resmi tatillerde çalışılan günlerin ek ders ücretlerinin kesilmemesi için Ek Ders Ücretlerinin tekrar aylık olarak hesaplanmasına  geçilmelidir.

 

                                                                                                   

 Göken GÜLSOY

Anadolu Eğitim Sendikası

 OSMANİYE İL BAŞKANI
Yorumlar (18)
matematikci 5 yıl önce
Bence fark olmalı;hatta branşlar arasında da fark olmalı...ne demek tasarım öğretmenleri sınıfı 2 ye bölüp kafası rahat ders isliyor..ben birebir ilgilenmem gereken öğrenciye 35 kişilik sınıfta ders anlatayım...kendimi parçalayım sonra hocam ortalamanız kaç,kaç net yaptılar baskılarına maruz kalayım ve sonra müzikçi öyle ayni parayı alayim...ben tenefüs bile yapmıyorum soru çözmekten ana branşlara fazla para vermeliler!!!!!!!!
handey 5 yıl önce
hocam kültürcü olmak bu kadar zorunuza gidiyorsa istifa edin o zaman.meslek lisesi mezunu olup meslekçi olsaymısınız sizde.ayrıca neden meslek lisesinde çalışyorsunuz..fen lisesini deneyin.
ayşe ak 5 yıl önce
milli eğitimde sadece sınıf öğretmeni, anaokulu ve branş öğretmeni yok. maaş karşılığı 20 saat olan atölye ve meslek dersi öğretmenlerini unutmayın.
Anasinifi 5 yıl önce
Anasinifi ogrermeninin de bir ders suresinin 50 dk olmasini da cozun artik.40 dk olsun. Resmen haksizlik ve bunu bile bile devam ediyolar
öğretmen 5 yıl önce
maaş karşılığı konuşuluyorda maaşlardaki fazlalık neden konuşulmuşor bir dekoordinatörlük diye bir ücretten hiç bahsedilmiyor
mehtap 5 yıl önce
kesinlikle artık bir adalet sağlanmalı ve ek dersten vergi kesilmemeli
Mustafa 5 yıl önce
Halen anlamadiniz mi sinif ogretmenligi ve lise ogretmenligi un. Ogretim gorevlilugi ayni degil. Olmamali. Bu dusunceyle universire hocalarida sinif ogretmeni.
öğrt. 5 yıl önce
sözün özü havada bulut bu istekleri unut...
ya bırakın bunları 5 yıl önce
ek gösterge 3600 tasarısı ne oldu onu söyleyin
hocaanım 5 yıl önce
ilk orta lise öğretmenleri lisans mezunudur aynı seviyededir
üniversite hocaliğı farklı orada akademik kariyer var
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@