banner476

Ek Yerleştirmede Puan Barajı Kaldırılsın !

Ek Yerleştirmede Puan Barajı Kaldırılsın !

Meb Personeli 19.08.2012, 15:01 19.08.2012, 15:01
Ek Yerleştirmede Puan Barajı Kaldırılsın !
 
 

"Fen ve anadolu liselerini kazananlardan sonra üniversiteyi kazananlar da açılandı. Kimi evlerde çifte bayram sevinci yaşansa da, haya kırıklığına uğrayanların sayısı çok daha fazla…"

 

Üniversitelerde on binlerce kontenjanın boş kalacağını aylardır yazıyoruz. Tınlayan olmadı. İşte sonuçlar açıklandı ve 80 bin kontenjan boş. Kazanıp da kaydını yaptırmayanlarla birlikte bu sayı kesinlikle 100 binin üzerine çıkacaktır.

 

Peki ek yerleştirme ile dolar mı? O da mümkün değil. Ama gelin bunu YÖK'e anlatın!..

 

Bayramdaki trafik çilesi nasıl öngörülmeyip, önlem alınmadıysa, üniversitelerdeki boş kontenjanlar da aynı şekilde öngörülmedi, uyarılar dikkate alınmadı ve daha da önemlisi hiç bir şey yapılmıyor.

 

 

 

Katsayı özgürlüğü!!!

 

 

 

Bu yıl ki üniversite giriş sınavının en önemli özelliği katsayıların kalkmış olması.

 

Katsayılar yüzünden az gerginlik yaşanmadı. Meslek lisesi mezunlarının önlerinin tıkandığı vurgusu yapıldı. Katsayıların kalkmasıyla da öğrenim özgürlüklerinin getirildiği iddia edildi. Ama sonuçlara bakıldığında, yine kocaman bir hayal kırıklığı var. Çünkü, meslek liselerinin önündeki asıl engel, katsayılar değil, sınav sisteminin ta kendisi. Yani görmedikleri derslerden sınava girmeleri. Ama nedense bunu hiç kimse anlamak istemiyor.

 

Sınav giren 838 sosyal bilimler lisesi mezunundan 631, 29 bin öğretmen lisesi mezunundan 16 bini 4 yıllık fakülteleri kazanırken, 96 imam hatip mezunundan sadece 11 bini, 114 bin ticaret lisesi mezundan 5 bini, 192 bin endüstri meslek lisesi mezunundan sadece ve sadece 3 bin 500'ü mühendislik ya da benzeri 4 yıllık lisans bölümlerine girebildi.

 

Evet hani özgürlük bunun neresinde? Birileri ne olur bunun bir açıklamasını bize de yansın da, biz de öğrenelim...

 

 

 

Puan barajı kaldırılsın !

 

Abbas GÜÇLÜ

 

 

Boş kontenjanların doldurulması için, ek yerleştirmede, puan barajının aşağıya çekilmesi yetmez. 180'den 165'e indirilmesi, hiç bir şeyi değiştirmez. Bu yüzden baraj sınırı tümüyle kaldırılmalı. Zaten ileriki yılarda kaldırılmayacak mı?

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@