En zor yere en tecrübesiz öğretmeni gönderiyoruz

En zor yere en tecrübesiz öğretmeni gönderiyoruz

Bakan Dinçer, "En zor yere en tecrübesiz öğretmeni gönderiyoruz" diyerek bu konudaki rahatsızlığını dile getiriyor.

Hürriyet'e konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğr, "Öğretmenlerimizin hakettikleri güçte ve yerde olmalarını sağlamak için çaba sarf edeceğiz" diye konuştu. Bakan Dinçer, öğretmenlik kariyer sistemi ile ilgili şu ipuçlarını verdi: 
 
Herkes eğitime tabi tutulacak 
 
Kariyerin kadro ile irtibatlandırılması doğru değil. Bana göre belirli süre hizmet eden öğretmen, ciddi eğitim ve seçme sürecinden geçirildikten sonra başarılı olmuşsa artık kadro şartı aranmaksızın uzman niteliği taşımalı. Uzman niteliğindeki öğretmenler belirli bir yıl eğitim ve kıdemini arttırdıktan sonra eğitimden ve yeniden seçme sürecinden geçirilirek bu kez de başöğretmen ünvanına sahip olmalı. Uzmanlık veya başöğretmenlik gibi düzenlemeler o kişilerin kadrosundan ibaret, kadronun, özlük hakkının getirdiği algılama olmamalı. Hakikaten uzman öğretmenin hem diğer meslektaşlarına karşı hem öğrenci ve velilere karşı farklılaştığı bir mekanizma yaratmak lazım. Başöğretmen için de öyle. Böylece birçok tatminsizliğin önüne geçebilirler. Daha uzun süreli ve daha çok kademe olmalı. Henüz somutlaştırmadık. 
 
Öğretmenlerimizin her birinin kendilerini tazelemesi, öğrenme metadolojisi açısından çok daha etkin hale gelmesi gerekiyor. Çocuklarımızın başarılarının arttırılmasında onların önemli rolleri var. Bütün öğretmenlerimizi yıl boyunca eğitmek istiyoruz. Bunun büyük kısmını yaz döneminde yapma niyetindeyiz. Daha önceden buna benzer bir söz söylediğimde öğretmenlerimizde bir alınganlık olduğunu fark ettim. Ancak, yanlış anlaşıldım. Yaz boyunca eğitim yaptıracağız derken, onların tatil yapmalarını önleyecek anlayışla söylemedim. Öğretmenler zamanı ve yeri gelince tabii ki tatil yapacaklar. Ama yaz mevsimi aynı zamanda öğretmenlerin kendilerini geliştireceği zaman dilimi olarak algılanmalı. Yazın öğretmenlerimizin mesleki açıdan gelişimini sağlayacak her türlü tedbiri alacağız. Bütün öğretmenlerimizi belirli yıllık periyotlarla eğitime tabi tutacağız.
 
En zor yere en tecrübesiz gidiyor 
 
Herhangi bir öğretmen adayı eğitim fakültesinden mezun olduktan sonra KPSS'de başarılı olur da atanabilirse hiçbir tecrübe yaşamadan ülkenin en zor şartlarının olduğu yerlerde, en tecrübelilerin verdiği eğitimin olması gereken yerde görev alıyor. Birleştirilmiş sınıfta birinci sınıftan beşinci sınıfa kadar aynı öğrencilerin olduğu ortama tecrübesiz öğretmeni gönderiyoruz. Bu aslında kendi insanımıza yapılmış bir haksızlıktır. Biz Milli Eğitim Bakanlığı olarak çocuklarımıza bunu yapıyoruz. Bu yanlış. Belirli tecrübeyi gerektiren yerlerde o tecrübeye sahip insanlar öğretmenlik yapmalı. Öğretmenin yetişmesi, atanması ve istihdamı ile ilgili alanlarda bizim süreçleri ciddi şekilde gözden geçirmemize ihtiyaç var. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.