Ergün: Lise eğitiminin yüzde 65-70'ini meslek lisesi eğitimi haline getireceğiz...

Ergün: Lise eğitiminin yüzde 65-70'ini meslek lisesi eğitimi haline getireceğiz...

Ergün: Lise eğitiminin yüzde 65-70'ini meslek lisesi eğitimi haline getireceğiz

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, meslek lisesi öğrencilerinin 28 Şubat sürecine kurban gittiğini söyledi. Meslek liselerinin, yeniden ülkenin en popüler okulları arasına gireceğini belirten Ergün, "Türkiye'de lise eğitiminin yüzde 65-70'ini meslek lisesi eğitimi haline getirmekte kararlıyız." dedi.


Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı tarafından yapımı gerçekleştirilecek olan 8 derslikli ve 200 öğrenci kapasiteli kreşin temeli, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in katıldığı törenle atıldı. Burada konuşan Bakan Ergün, organize sanayi bölgelerinde nitelikli eleman ihtiyacının uzun zamandan beri baş gösteren bir ihtiyaç olduğunu ifade etti. Ergün, bunun en önemli nedeni olarak, Türkiye'de mesleki eğitimin tahrip edilmiş olmasını gösterdi.


Bakan Ergün, özellikle 1997 yılından sonraki gelişmelerin, mesleki eğitimde Türkiye'de hemen hemen 2007 sonrasına kadar devam eden bir süreçte büyük bir tahribat yaptığına dikkat çekti. Nihat Ergün, şöyle dedi:


"Meslek liselerinde öğrenciler azaldı. Öğrenci nitelikleri zayıfladı. İyi öğretmenler başka okullara kaçtı. Adeta meslek liselerinden mezun olanlar bile iş göremez hale geldi. Çocukların önü tıkandı. Üniversiteye gitmeleri engellendi. Ayaklarına koca koca taşlar bağlandı nerdeyse. Hadi koşun denildi. Bu, büyük haksızlıktır. Bu haksızlığı düzeltene kadar 10 yıldan fazla zaman beklememiz gerekiyordu. Yok Anayasa Mahkemesi, yok Danıştay, yok eski cumhurbaşkanlığı makamının vetoları, muhalefetin farklı yaklaşımı, 28 Şubat'a kurban gitti çocuklar. Bu kadar gence yazık oldu. Memleketin geleceği tahrip edildi. Şimdi Allah'a şükür, bu engeller kalktı. Göreceksiniz, meslek liseleri yeniden ülkenin en popüler okulları haline gelecekler. Türkiye'de lise eğitiminin yüzde 65-70'ini meslek lisesi eğitimi haline getirmekte kararlıyız. 4+4+4 eğitim sistemi de mesleki eğitime yönlendirme açısından önemli bir işlev görecek. Başlangıçta bazı aksaklıklar olabilir ama yerli yerine otorduğunda, mesleki eğitime yönelişte çok önemli bir işlev göreceğini buradan ifade etmemiz lazım."


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise toplumsal huzur ve barışın sürdürülebilir kalkınmadan geçtiğini dile getirdi. Bunun başarılması için toplumun bütün gücünün kullanılması gerektiğine dikkat çeken Şahin, beşeri sermayenin önemine değindi. Artık erkek ve kız çocukların eşit eğitim imkanından istifade ettiğini aktaran Şahin, ailenin içinde kadının ekonomik olarak da güçlenmesinin aileyi zayıflatmayacağını söyledi.


Gaziantep Valisi Erdal Ata ve Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Cahit Nakıboğlu da temeli atılan kreşin çalışan kadınlar için büyük kolaylıklar sağlayacağına vurgu yaptı. Konuşmaların ardından, kreşin temeli atıldı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum