banner476

Erzurum'da FETÖ'den yargılanan eski öğretmene tahliye

Hınıs ilçesinde FETÖ/PDY adına faaliyette bulunduğu, 17/25 Aralık sürecinden sonra hükümeti yıpratmak için HDP'ye oy toplamaya çalıştığı ileri sürülen tutuklu eski öğretmenin yargılanmasına başlandı.

Meb Personeli 03.10.2017, 20:21
Erzurum'da FETÖ'den yargılanan eski öğretmene tahliye

Erzurum'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında, Hınıs ilçesinde FETÖ/PDY adına faaliyette bulunduğu, 17/25 Aralık sürecinden sonra hükümeti yıpratmak için HDP'ye oy toplamaya çalıştığı iddia edilen eski öğretmenin yargılanmasına başlandı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Reşit Ö., avukatı Halit Çelik ile tanıklar katıldı.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunması sonrası savunması alınan eski öğretmen Ö., üzerine atılı suçlamayı kabul etmedi.

Ö. , FETÖ ile bir bağının olmadığını ileri sürerek, "FETÖ ile hiçbir bağım veya yakınlığım olmamıştır. Gizli tanıkların beyanları da sadece duyuma dayanmaktadır. Hiçbiri bildiğini söylememektedir. Tahliyemi talep ediyorum." dedi.

Sanık avukatı Çelik de ifadesi alınan iki tanığın müvekkili lehine beyanda bulunduğunu belirterek, Ö. 'un tahliyesini istedi.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanık Ö. 'un tahliyesine karar vererek eksikliklerin tamamlanması amacıyla duruşmayı erteledi.

- İddianamaden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, meslekten ihraç edilen sanık Reşit Ö. 'un örgüt ile bağlantılı Aktif Eğitimciler Sendikasına üye olduğu ve aidat yatırdığı kaydediliyor.

Gizli tanık "Emir"in sanık aleyhindeki beyanına da yer verilen iddianamede, meslekten ihraç edilmeden önce Hınıs ilçesindeki bir okulda öğretmenlik yapan sanığın herkes tarafından FETÖ mensubu olduğunun bilindiği belirtilerek, Ö. 'un 17/25 Aralık süreci sonrası diğer FETÖ mensupları gibi hükümet aleyhine çalıştığı öne sürülüyor.

İddianamede, sanığın bu süreçte, ideolojik olarak PKK ile ortak bir noktada buluşmasalar da hükümeti yıpratmak amacıyla Hınıs'taki HDP'li siyasiler ile dirsek teması sağlayıp siyasi çalışmalar yürüterek bu partiye oy toplamaya çalıştığı, ilçede kazanabilecek parti olarak HDP'yi gördükleri için AK Parti'ye oy verilmemesi için yandaşlarını ve halkı HDP'ye teşvik ettikleri ve toplantılara katıldıkları iddia ediliyor.

Ö. 'un, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@