Etütlü Okulların Dönüştürülmesine Tepkiler Sürüyor; Büyük Yürüyüş İçin Adres Taksim...

Etütlü Okulların Dönüştürülmesine Tepkiler Sürüyor; Büyük Yürüyüş İçin Adres Taksim...

Etütlü Okulların Dönüştürülmesine Tepkiler Sürüyor; Büyük Yürüyüş İçin Adres Taksim

Milli Eğitim Bakanlığı 4+4+4 eğitim sistemine uygun olmadığı gerekçesiyle etüt-beslenme uygulaması yapan ilköğretim okullarının statüsünü değiştirme kararı aldı. “Okuluma dokunma” diyerek imza kampanyası başlatan aileler İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yaptı.


 4+4+4 olarak bilinen yeni eğitim sisteminin getirdiği değişikliklere tepkiler sürüyor. İlköğretim okullarının İmam Hatip’lere dönüştürülmesi ve binlerce öğrencinin okul değiştirmeye mecbur bırakılması gündemdeyken etütlü okulların dönüştürülmesi kararı da ailelerin tepkisine neden oldu.


Etüt-beslenme okulları değiştiriliyor
İstanbul’da sadece çalışan anne-babaların çocuklarına eğitim veren etüt-beslenme uygulamalı 19 ilköğretim okulunun statüsü ise kura çekimlerinin beklendiği tarihlerde kaldırıldı. 15 Haziran’a kadar ön kayıtlarını tamamlayan aileler 20 Haziran’da yapılacak kura çekimlerini beklerken kendilerine “ikinci bir emre kadar” kura çekimlerinin ertelendiği duyuruldu.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü: 4+4+4’e uygun değil
Uygulamaya göre başka okullardaki kuralara katılmamaları için çocuklarının kimlikleri rehin tutulan ve kayıt için 100 TL vermiş olan aileler, erteleme kararının nedenini öğrenmek için İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yanıt bekledi. İl Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, 4+4+4’lük eğitim sistem içerisinde etüt-beslenme okullarının olmayacağını belirterek okulların normale dönüştürüleceğini açıkladı.


Aileler imzaladıkları dilekçelerle eylemde
Karar karşısında imza kampanyası başlatan aileler bugün İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yapılan eylemin ardından imza dilekçelerini sundu. “Okuluma dokunma”, “Eğitimde darbeye hayır” sloganlarıyla eylem yapan veliler adına basın açıklamasını Tülay Akküç okudu.


“20 bin çalışan anne onların ne kadar umurunda?”
“Bu okulları kapatmak isteyen yetkililer acaba bizim gibi çalışan anne ve babalar için nasıl bir çözüm düşünüyor. Yani 20 bin çalışan anne onların ne kadar umurunda?” diye soran Akküç, iş koşullarından ötürü çocuklarına yeterli vakit ayıramadıklarını ancak etüt-beslenme uygulamalı okullar sayesinde çocuklarıyla daha çok zaman geçirme imkânlarının olduğunu söyledi.


Dilekçeleri İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sundular
“Bu memleketin çalışan kadınlara da ihtiyacı var ve lütfen unutmasınlar her kadın bir gün anne olacak” diyen Akküç, taleplerini dilekçe ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdikten sonra gerekli duyarlılığı beklediklerini ifade etti.


Açıklamanın ardından hazırladıkları dilekçeleri İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunan aileler çabalarına devam edeceklerini kaydettiler.(soL – İstanbul)


 Haftansonu Adres Taksim
Birçok çalışan anne izin alamadığı ve protestoya gelemediği için Pazar günü saat 17.00’de Taksim’de daha büyük bir yürüyüş yapılması planlanıyor.

egitimajansi.com  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.