Ev ödevi çilesi bitiyor...

Ev ödevi çilesi bitiyor...

Ev ödevi çilesi bitiyor

Son dönemde özelikle ilkokulda çocukların yaşı ve kapasitesinin çok üzerinde ev ödevi verilmesine veli ve öğrencilerin şikayetlerinin arması, Milli Eğitim Bakanlığı'nı (MEB) harekete geçirdi. Bakanlık, hangi yaş ve sınıftaki öğrenciye ne tür ödev verilmesi konusunda çalışma başlattı. Bu kapsamda özellikle ilkokul 1. 2. ve 3. sınıflara verilen ev ödevleri azaltılacak. Öğrencilerin üstesinden gelemeyecekleri hatta velilerine yaptırmak zorunda kalabileceği türde ödevler verilmeyecek. Bu sayede hem veliler internetten çocuğunun ödevini tamamlamak için araştırma yapma çilesinde kurtulacak, hem de öğrencilerin üzerindeki ödev baskı kalkmış olacak. Yeni ödev sistemi, çocuğun sıkılmadan, zorlanmadan ve fazla zaman harcamadan gerçekleştirilmesi prensibine dayanacak.


ÖDEV YERİNİ BULACAK


Verilecek olan ev ödevleri öğrencileri düşünmeye ve araştırmaya sevkedecek şekilde düzenlenecek. Ev ödevi öğrencilerin bilgileri kitaptan deftere aktarması şeklinde değil; araştırmasını, deney yaparak masını, yaparak yaşayarak öğrenmesini sağlayacak şekilde olacak. Öğrencilerin ödevlerini yaparken hem eğlenmeleri hem konuyu öğrenmeleri sağlanacak. Öğretmenler tarafından ev ödevinin amacı öğrencilere açık bir şekilde anlatılacak ve öğrencilerin ödevlerini bilinçli olarak yapmaları sağlanacak.


VELİ RAHAT ORTAM SAĞLAYACAK


Öğretmenler, öğrencilerin emek vererek hazırladıkları ev ödevlerini düzenli olarak kontrol edecekler ve her öğrenciye ödevi hakkında bilgi verecek. Ev ödevleri konusunda anne babaların görüşlerine de başvurulacak. Böylelikle öğrencilerin ödevlere karşı olan tutumu, ilgisi ve ailesinden yardım alıp almadığı ortaya çıkarılacak. Velilerin ev ödevlerini çocuklarının yapmaları yerine onlara rahat ders çalışma ortamının nasıl sağlanacağı konusunda rehberlik edilecek.
 


yeni şafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.