Faruk Çelik: Son 10 yılda memurlarımıza yüzde 228 ortalama zam yapmışız...

Faruk Çelik: Son 10 yılda memurlarımıza yüzde 228 ortalama zam yapmışız...

Faruk Çelik: Son 10 yılda memurlarımıza yüzde 228 ortalama zam yapmışız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, memurlar ile hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin, ''Yüzde 6, 6,5 civarında olacak bir enflasyon beklentisine karşı yüzde 7,6'lık bir ücret zammını teklif etmişiz'' dedi.


Çelik, Sivas Valisi Ali Kolat'ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, burada bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Sivas'ın, cumhuriyetin kuruluş merkezi olması hasebiyle önemli bir kent olduğunu söyledi.


Bir basın mensubunun 2012 yılı memur zammıyla ilgili yaşanan süreci hatırlatması üzerine Çelik, ''Talepler sınırsız, taleplere itiraz etme hakkımız yok. Daha çok istemek, Hükümetler de daha çok vermek isterler. Ama defalarca söyledim, burada da söylüyorum. Vereceğiniz şeyin karşılığı varsa ülkeyi doğru yönetiyorsunuz demektir. Vereceğiniz şeyin karşılığını temin etmeden veriyorsanız, yalnız memurlara değil, 74 milyona haksızlık ve yanlış işlem yapıyorsunuz demektir'' diye konuştu.


''Biz hesabımızı, kitabımızı iyi yaparak yürüyen bir hükümetiz'' diye konuşan Çelik, şunları kaydetti:


''Yani keyfi uygulamalardan, popülist yaklaşımlardan, hamasetten uzak durmaya çalışıyoruz. Memurlarımıza, çalışanlarımıza şunu söylüyoruz; 'Sizi kesinlikle enflasyona ezdirmeyeceğiz.' Ülkemizde enflasyon rakamlarına bakıyoruz. Son 10 yılda enflasyonun kesin rakamı yüzde 135,3. Yani 10 yılda oluşan enflasyon rakamı yüzde 135,3. Memurlara verdiğimize bakıyoruz. Memurlarımıza yüzde 228 ortalama zam yapmışız. Şimdi yüzde 228 mi büyük, yüzde 135,3 mü- Böyle bir tablo var önümüzde. Bizim memura bakışımız, çalışana bakışımız bu. Ama şu ifadeyi de saygıyla karşılıyoruz; 'Efendim memura daha fazla verelim.' Daha fazla verelim tabi, biz de aynı görüşteyiz. İşte pastayı büyütmek gerekiyor. Pastayı büyütünce vereceğimiz, ya memurdur, ya işçidir, ya yoldur, ya hastanedir, ya ilaçtır, neyse... Tarımdır, hayvancılıktır, her alanda bu imkanlarımızı seferber ediyoruz. Hayvancılık kredilerine dikkat etmenizi istiyoruz. Verdiğimiz sıfır faizli krediler, bu çabaların ürünü diye düşünüyorum.''


-''Tamamen Hakem Heyeti'nin takdirindedir''-


Bakan Çelik, toplu sözleşme müzakerelerinde ücret zammı olarak teklif ettikleri rakamın yüzde 7,6 olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:


''Bunun yanında diğer hizmet kollarında yaptığımız anlaşmalar var. 11 hizmet koluna verdiklerimiz var, onları söylemiyorum. Yalnız ücret zammı olarak 7,6. Beklenen enflasyonu ise Merkez Bankası açıkladı. Yılın ilk yarısında bir sapma yok, 3 ile 3,5 arasında olacak. İkinci yarıda daha da düşeceği ifade ediliyor. Yüzde 6, 6,5 civarında olacak bir enflasyon beklentisine karşı, yüzde 7,6'lık bir ücret zammı teklif etmişiz. Daha çok istiyor memurlarımız, konfederasyonlarımız. Saygı duyuyoruz. Hakem Heyeti'ne gitti. Hakem Heyeti salı günü en geç kararını açıklayacak. Açıklarken de tabi ki, ülkenin gerçekleri, mali disiplin uygulamaları, 74 milyonun talepleri, her şey, yani bütün ekonomik veriler önlerinde olacak. Bir taraftan da memurlarımızın geçim şartlarını, memurlarımızın taleplerini yan yana koyacaklar. Bizim müzakerede aldığımız kararın haklılığına inanırlarsa, Hakem Heyeti tarafından onaylanıp geçer. 'Hayır' denirse, 'burada fazla verilmiş, biraz eksiltin' der, 'az verilmiş' derlerse, arttırırlar. Bu tamamen Hakem Heyeti'nin takdirindedir.'' 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.