Fatih’te bağlantıların wireless yerine kablo ile yapılacağı açıklandı.

Fatih’te bağlantıların wireless yerine kablo ile yapılacağı açıklandı.

TTMK’nin Fatih Raporu’nda yer alan kablosuz ağlara yönelik çekinceler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın dikkatini çekti. Fatih’te bağlantıların wireless yerine kablo ile yapılacağı açıklandı.

 Ankara'da bulunan Teknoloji Tasarım Öğretmenleri Meslek Kuruluşu Derneği (TTMK) Fatih Projesi ile ilgili hazırladığı raporu YEĞİTEK Genel Müdürlüğü’ne sundu. Dernek Başkan Yardımcısı Burkay Ergören raporlarında yer alan önerilerin bakanlık tarafından dikkate alınmasının proje için önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Ergören, “Raporda projenin ülkemize sağlayacağı katkılar ve eksik görülen tarafları yer alıyor. Biz okul binaları içerisinde yüzlerce tablet bilgisayarın kablosuz ağlarla internete ve birbirlerine bağlanacak olmasından kaynaklanacak sağlık sorunlarına dikkat çekmiştik. Bakanlığın görüş aldığı TÜBİTAK okullarda yapılan radyasyon ölçüm değerlerinin normalin üstünde olduğunu belirtti. Bakanlık Fatih Projesi’nde bağlantıların wireless yerine kablo ile yapılacağını açıkladı. Raporumuzun dikkate alınması sevindirici bir gelişme oldu” diye konuştu.

Raporda çözüme odaklandık

Raporu şubat ayında sunduklarını belirten Burkay Ergören geniş ve ayrıntılı bir çalışma oluşturduklarına dikkat çekti. Türkiye’de bulunan tüm Teknoloji Tasarım Öğretmenleri’nden gelen görüşleri değerlendirdiklerini kaydeden Ergören şunları söyledi:
“TTMK olarak raporda projenin gerekli olduğu vurgularken, eksik bazı ayaklarının tamamlanması gerektiğinden bahsettik. Projenin sahip olduğu riskler ve tehditler, okul binaları içerisinde yüzlerce tablet bilgisayarın kablosuz ağlarla internete ve birbirlerine bağlanacak olmasından kaynaklanacak sağlık sorunları ve proje kapsamında öğretmen eğitimlerinin nasıl olması gerektiğine dair pek çok konuya değindik. Çözümler üzerine yoğunlaştık. Ülkemizin dört bir yanındaki meslek grubu öğretmenlerimizin görüşlerini internet sitemiz ve sosyal medya üzerinden alarak raporu ayrıntılı bir şekilde hazırladık. Raporumuzda yer alan maddelerin bakanlıkça değerlendirildiğini gördük. Dikkate alınmasına sevindik.”

 Hürriyet

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.