Geciken Rotasyon Adalet Değildir

Geciken Rotasyon Adalet Değildir

652 sayılı KHK 14 Eylül 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra MEB Taşra Teşkilatında yönetici olarak çalışanlarda olumlu ya da olumsuz yönde bir rotasyon beklentisi oluştu.

14 Eylül 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 652 sayılı KHK ile Milli Eğitim Bakanlığı Taşra teşkilatı yöneticilerine rotasyon getirildi. Bunların yer değiştirmelerine ilişkin usûl ve esasların yönetmelikle belirleneceği hükmü de belirtildi.
O gün bugündür ilgili personelin kimilerinde umutlu ve kimilerinde de isteksizlikle bir telaş başladı.

Belirsizlikler Karamsarlığa Yol Açıyor
        Belirli bir çalışma süresini dolduran hiç kimse rahat değil. Herkes belirsizlikten şikayetçi. Acaba isteğe bağlı yer değiştirme olacak mı? Kaç yıl çalışanlar hangi şartlarda yer değiştirecek?
 Kimi eş durumunu ayarlamak için zaman kalmayacağından, kimi yer değiştirmenin yaz tatili bittikten, tüm yer değiştiren memurların yeri değiştikten, kiralık evlerin kiralandıktan sonra yer değiştirmek zorunda kalmaktan bir hayli tedirginler.
Kimileri çocuklarına uygun okul bulamamaktan, kimi yeni tercih yapacakları okulların nereden yapılacağı konusundaki belirsizlikten yakınmaktadır. 8.sınıfı bu yıl bitiren personel, çocuğuna okul tercihi yaptırırken halen çalıştığı yerden bir okul mu tercih ettirecek yoksa bilinmeyen yerler arasında toto mu oynatacak? Yine 12.sınıfı bitiren çocuk üniversite seçerken ne yapacak. Ya da ara sınıflarda okuyan çocuklarının okul türüne ve alanına uygun bir yere tayin olabilecekler mi?
Kimileri alıştıkları çevreden kopacakları ve yeni bir düzen kurmanın sıkıntılarını yaşamaktadır. Bilinmeyen bir tarihte ev taşıyacak olup olmamanın bilinmezliğindeki tedirginliklerini ise tüm kişiler taşımaktadır.
Bütün bu haleti ruhiye içerisindeki personel, görevinde ne kadar verimli olacak?

Öncelik, İsteğe Bağlı Yer Değiştirmede mi Yoksa Zorunlu Yer Değiştirmede mi Olacak
Temmuz ayının bir haftası daha geçti. Her haftanın geçmesi insanları biraz daha tedirgin etmektedir. Zaman daralıyor. Torba Kanun TBMM’den yeni geçti. Kanundan sonra taslağı zaten hazır olan Yönetmelik yayımlanacak. Normlar belirlenecek. Münhal yerler ilan edilecek. Umarım Yer Değiştirme Kılavuz Taslağı da hazırlanmıştır.

Bizler Bakanlık yetkililerimizin kararı verdiklerini düşünüyoruz. Rotasyon bu yıl uygulansın ya da olmasın konusunda bu saatten sonra görüş belirtmiyoruz. Bakanlığımızın her vesileyle personelini sahiplenmesini ve yanında olduğunu göstermesini istiyoruz. Rotasyon olacaksa sadece, zamanında yapılmasını temenni ediyoruz.

 
                                                                                                         Ali COŞKUNER
                                                                                                        Eğitim Yöneticisi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.