banner476

Hedef: Entelektüel ve lider öğretmenler

Öğretmen adaylarının eğitim programları, 10 yıl aradan sonra güncellendi. İki yılda hazırlanan programlarda, uygulamaya daha çok ağırlık verildi. Ayrıca tüm bölümlere ‘eğitimde ahlak ve etik’ dersi konuldu. Değişikliklerle, mesleki becerinin yanı sıra entelektüel ve lider öğretmenler yetiştirilmesi hedefleniyor.

Meb Personeli 18.05.2018, 10:15 18.05.2018, 10:17
Hedef: Entelektüel ve lider öğretmenler

Öğretmenlikle ilgili 25 lisans programı, 2009’dan sonra ilk defa güncellendi. ‘Yeni Öğretmen Yetiştirme Lisans Programları’nda çoğu dersin içeriği geliştirildi, bazıları birleştirildi, çıkarılanların yerine yenileri eklendi. Programlarda uygulamaya ağırlık verilirken, krediler uluslararası standartlara uygun hale getirildi. Ayrıca tüm programlarda zorunlu ders olarak, ‘eğitimde ahlak ve etik’ dersine yer verildi.

Çalışmayla öğretmenlerin mesleki bilgi ve becerilerinin gelişiminin yanı sıra ‘sosyal, kültürel, moral, ahlaki, etik, entelektüel yönlerden de donanımlı ve sağlam bir kişiliğe sahip, daha insani ve erdemli bir ülkenin ve dünyanın inşasında aktif rol alacak ahlaki ve kültürel liderler olarak yetiştirilmesi’ hedeflendi. Mevcut programlarla eğitime başlayan öğrenciler, aynen devam edecek. 2018-2019 öğretim yılında başlayacak öğrenciler ise, YÖK koordinasyonunda iki yıldan fazla süredir çalışılan programlara göre eğitim alacak.

Haberin devamı için TIKLAYINIZ
 

kaynak: HÜRRİYET
www.hurriyet.com.tr

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@