İlkokulda Günlük 6 Canlı Ders 6-10 Yaş Arasına Uygun Değil!

İlkokulda Günlük 6 Canlı Ders 6-10 Yaş Arasına Uygun Değil!

MEB'den canlı derslerle ilgili resmi yazı bekleniyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullar kapatılmış, 4 Ocak 2021 Pazartesi gününe kadar eğitimin uzaktan yapılmasına karar verilmişti. Ani bir karar ile ana sınıfları yüz yüze eğitime açıldı. Ana sınıfı dışındaki tüm sınıflar eğitime online olarak devam edecek.

 Eylül ayında bakanlığın yayımladığı bir yazıda ilkokul öğrencilerinin pedagojik olarak günlük en fazla 4 saat canlı ders alacağı belirtilmiş ve günlük canlı ders sayısı 4'e düşürülmüş, bir kaç gün sonra bu karardan vazgeçilerek günlük canlı ders sayısı 6'ya çıkarılmıştı.

 İlkokul öğrencilerinin günde 6 saat canlı ders yapması pedagojik olarak uygun değil. Dolayısıyla günde 6, haftada 30 saat canlı ders yapacak olan ilkokul öğrencilerini ve velilerini sürenin fazla olması nedeniyle, pedagojik uygunsuzluk dışında internet bağlantı ve kota sorunları beklemektedir.

 Öte yandan Beden Eğitimi ve Oyun, Görsel Sanatlar gibi yüz yüze etkililiği yüksek olan veya bazı kazanımların online olarak işlenmesinin mümkün olmaması da sınıf öğretmenlerinin elini kolunu bağlamış durumdadır.

 Bir taraftan ek ders ödemesi yapılabilmesinin şartını canlı derslere bağlayan bakanlık, diğer tarafta ise ilkokul öğrencileri ve problem olabilecek konular var. Bakanlığın ek ders ödenmesinin önüne şartlar sıralaması dolayısıyla türlü mağduriyetler ortaya çıkacak.

 Bakanlıktan, ek ders ödeme konusunda mevzuata uygun davranması, öğrencilerin pedagojik açıdan değerlendirildikten sonra karar alınması, gün ve ders saatlerinin buna göre belirlenmesi için çalışma yapılması bekleniyor.

Mebpersonel.com - Özel Haber

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.