banner476

İmam hatip kaydına jet soruşturma...

İmam hatip kaydına jet soruşturma

Meb Personeli 27.09.2012, 05:11 27.09.2012, 05:11
İmam hatip kaydına jet soruşturma...

Öğrencilerin istekleri dışında mam hatip liselerine yerleştirilmesine jet soruşturma başlatıldı.


İstanbul Sultangazi Lisesi’nde 600’e yakın öğrencinin istekleri dışında imam hatip liselerine yerleştirme haberinin basında yankı bulmasının ardından bugün imam hatip lisesine yerleştirilen tek öğrenci kalmadı.
VELİLER İSYAN ETTİ
Sabah erken saatlerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü binasına giderek istemeyerek yerleştirildikleri okulların listelerini kontrol eden veliler, beklemedikleri bir durum ile karşılaştı.
Hürriyet gazetesinden Şebnem Arat'ın haberine göre listenin tamamının değiştiğini, tek bir öğrencinin bile imam hatip liselerinin herhangi birinde isminin geçmediğini gördü. “Hani yer yoktu” diyen veliler, olayın düzeltilmesinde gazetede çıkan haberlerin etkili olduğunu savundu. 
Yanlış yapan cezasını alır
Velilerin talepleri doğrultusunda işlemlerin devam ettiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, şunları söyledi: “Oluşan hata bilgisayar üzerinden yapılan bir programdan kaynaklanıyor. Ama bu düzeneğin çalışmasından, düzenlenmesine kadar tamamı bilgimiz dışında hazırlanmış. Neyse ki bu iş daha planlama aşamasındayken yani eyleme dönüştürülmeden toparlandı. Velilerimizin bu durumdan rahatsız olması çok normal. İmam hatip liselerine kaydırılan çocukların isimlerinin bulunduğu listeler kaldırıldı. Öğrenciler talepleri doğrultusunda istedikleri okula gönderildi ve sorunları çözüldü.”
600 kişilik bir yönlendirmenin söz konusu olamayacağını anlatan Yıldız, şöyle devam etti: “Ortada büyük bir hata var. Neticede düzeltildi. Öncelikle il denetçileri bu konuyu araştırdı. Şimdi ise Bakanlığın denetçileri konu üzerinde çalışıyor. Olayla ilgili soruşturmalar devam ediyor. Kaymakamlığın seçmiş olduğu İlçe Öğrenci Yerleştirme Komisyonu dağıtıldı. Hepsinin görevine son verildi. Ama bu yetmez. Kimin ihmali varsa ortaya çıkarılmalı. İlçe de Milli Eğitim Müdürü olarak Abdullah Avcı vekaleten görev yapıyordu. Bugünden itibaren Hamit Çakır göreve gelecek.”         
 
 
HÜRRİYET
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@