İşitme engelliler için Türk işaret dili sözlüğü...

İşitme engelliler için Türk işaret dili sözlüğü...

İşitme engelliler için Türk işaret dili sözlüğü

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Türkçeye özgü 1986 kelime ve deyimden oluşturulan sözsüz mesajlarla Türk İşaret Dili Sözlüğü hazırlandığını açıkladı.


Sözlük yakında kamuoyuna açıklanarak sivil toplum kuruluşları ve uzmanların görüşleri alınacak. Milli Eğitim Bakanı Dinçer, şunları söyledi:


Özel ekip kuruldu


“Türkiye’de işitme engelliler ile ilgili bir alfabe ve lügat yoktu. İşaret dili bilen sertifikalı öğretmen de yok. Bakan olduktan sonra bu konuya el attım. Bakanlık bünyesinde özel bir ekip kurdum. Türk Dil Kurumu, sivil toplum örgütleri, akademisyenler ve bakanlık uzmanları bir yıldır bu konu üzerinde çalışıyorlardı. Türk İşaret Dili Sözlüğü hazırladılar. Önümüzdeki günlerde bu taslağı kamuoyunun görüşüne açacağız. Gelen görüşlere göre taslak tamamlanacak ve yayınlanacak. Bu Türkiye’nin işaret sözlüğü olacak.


30 yıldır evinden çıkmayan engelliden etkilendim


İşitme engellilerle ilgili verilen eğitimlerde bu sözlük kullanılacak. Bugüne kadar işitme engelliler bazı şeyleri hep kendi kendine öğreniyorlardı. Başka ülkelerin sözlükleri kullanılıyordu. Şimdi biz kendimize özgü bir sözlük geliştirdik, belli standartlar getirdik. Türkiye’ye özgü bir işaret dili sözlüğü hazırlanmış oldu. Sözlüğün evrensel boyutu da var ama daha çok bize özgü sözsüz mesajlar içeriyor. 
Bin 986 kelime ve deyimden oluşuyor. İşitme engellilerle ilgili eğitim veren okullarda doğru dürüst bir eğitim bile verilmiyordu. Sertifikalı öğretmen yok. Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında Antalya’da işitme engellilere yönelik bir kurs düzenlemiştik. Orada işitme engelli olduğu için 30 yıl boyunca evinden çıkamayan biriyle tanıştım. Bundan çok etkilendim açıkçası.” 


HÜRRİYET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.