banner476

Kadrolu Öğretmenlerle Sözleşmeli Öğretmenler Arasındaki Farklar Nelerdir?

MEB'in atamasını gerçekleştirdiği ve bundan sonra gerçekleştireceği sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerden ne farkı var?

Meb Personeli 21.12.2016, 11:22
Kadrolu Öğretmenlerle Sözleşmeli Öğretmenler Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Milli Eğitim Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu illerinde öğretmen tutmak amacıyla bir ara uygulanan ve sonradan kaldırılan sözleşmeli öğretmenlik sistemini tekrar getirdi. Sisteme göre öğretmenler 4+2 yıl çakılı kalacak.

 Sözleşmeli öğretmenliğe tepkiler gelmeye başladıktan sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerin herhangi bir farkı olmayacağını açıklamıştı. Fakat sözleşmeli öğretmenlik düzenlemesi gerek KHK'da gerekse yönetmelikteki eksikliklerden dolayı bazı sıkıntılar içeriyor.

 Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenlere göre daha az ek ders ücreti alıyor. Bunun yanı sıra bazı il ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine göre bile değişiklik gösteren onlarca sıkıntı var. Sözleşmeli öğretmenlerin en büyük sıkıntılarının başında maddi kayıp, eş durumu tayini ve güvencesiz-riskli iş geliyor.

 Peki sözleşmeli öğretmenlerle kadrolu öğretmenler arasında maaş, ek ders, özlük hakkı ve diğer hususlarda ne gibi farklar var? Bu farklardan küçük bir kısmı aşağıdaki tabloda yer almıştır. Fakat her geçen gün farklı konularda ayrı problemlerle karşılaşan sözleşmeli öğretmenler bakanlıktan bir an önce kadroya geçirilmelerini bekliyor.

İşte Kadrolu ve Sözleşmeli Öğretmenler Arasındaki Farklardan Bazıları


Mebpersonel.com / Özel Haber

Yorumlar (1)
Kursad 4 yıl önce
Bir an önce kaldırılmalı,sözleşmeli öğretmen olmaz ,sıralanan sorunlar ortaya koyuyor aslında sıkıntıları ve insanlar bu sorunları bilerek görev yapmakta zorlanıyor

Gelişmelerden Haberdar Olun

@