Kapatılan köy okulları yeniden açılıyor

Kapatılan köy okulları yeniden açılıyor

Kapatılan köy okullarının yeniden açılması gündeme geldi. 4+4+4'ten oluşan yeni eğitim sistemiyle ilkokuldaki öğrenci sayısını arttırma beklentisi ve öğrenci mevcudu yetersizliği nedeniyle kapatılan köy okullarının tekrar açılacak.

 Kapatılan köy okullarının yeniden açılması gündeme geldi. 4+4+4'ten oluşan yeni eğitim sistemiyle ilkokuldaki öğrenci sayısını arttırma beklentisi ve öğrenci mevcudu yetersizliği nedeniyle kapatılan köy okullarının tekrar açılacak. Yeni sisteme ilişkin okul planlaması İl Milli Eğitim Müdürlükleri yapmaya başladı. İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü, 26 köy okulunun yeniden açılmasını kararlaştırdı.  
İzmir Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, 2012-2013 yılından itibaren hayata geçecek yeni sisteme yönelik hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi. Okul planlamalarını 4 şekilde yaptıklarını anlatan Bardakcı, birbirine yakın, aynı kayıt bölgesindeki okulları ilkokul ve ortaokul olarak planladıklarını, aynı bahçe içinde birkaç bloklu okullarda ise blokları ilkokul ve ortaokul olarak ayırdıklarını belirtti. Bardakcı, bölgesinde tek olan başka bir okulla öğrenci paylaşımı yapamayacak okulları sabahçı-öğlenci olacak şekilde ilkokul ve ortaokul olarak planladıklarını söyleyerek, “Okula başlama yaşıyla ilgili de düzenleme yapılan yeni sistemle, ilkokulda öğrenci sayısında artış olacağından, kapatılan 26 köy okulunu tekrar açacağız” dedi. 
 
Taşımalı sistemden de dönmüş olacaklar
 
Bardakcı, açılacak köy okullarının yaz aylarında onarılacağını belirterek, şunları söyledi: “Bu çalışmalar için ödeneğimiz var. Köylere Hizmet Götürme Birliklerine ödenek aktarıp, bakım ve onarım yaptıracağız. Mümkün olduğunca birleştirilmiş sınıflar olmadan, 1, 2, 3 ve 4. sınıfların bağımsız sınıf olabileceği, 4 öğretmenin ayrı ayrı şubeleri okutabileceği şekilde açmaya çalışacağız. Köy okullarının açılmasıyla taşımalı sistemin bir kısmı da normale dönmüş olacak, kendi bölgelerinde eğitim yapma şansı bulacak.” Planlama kapsamında, daha önce öğrenci mevcudu yetersizliği nedeniyle kapatılmış olan Aliağa'da 3, Bayındır'da 3, Bergama'da 6, Gaziemir'de 1, Kemalpaşa'da 2, Kınık'ta 4, Ödemiş'te 1, Seferihisar'da 2, Torbalı'da 2 ve Urla'da 2 okul yeniden açılacak. 
 
Okul kıyafetleri değişmeyecek
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.