Karaman'da cinsel istismar sanığı öğretmen yeniden yargılanacak

Karaman'da cinsel istismar sanığı öğretmen yeniden yargılanacak

Karaman'da 10 çocuğa cinsel istismarda bulunmaktan yargılandığı davada 508 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan sınıf öğretmeni 54 yaşındaki Muharrem Büyüktürk hakkında mağdur çocuklardan birine Ereğli İlçesi'nde kiraladığı evde de 'cinsel istismarda' bulunduğu iddiasıyla açılan ikinci dava yarın başlıyor.

 Mağdur çocuğu ise Ereğli Baro temsilcisi avukat Köksal Filorinalı savunacak. Filorinalı, yaşanan olayda sadece sanığa verilecek cezanın yetersiz olduğunu kamu vicdanının da rahatlatılması için olayın bir kamu kurumuna ait lojmanda yaşandığından sorumlarının ihmal ya da tedbirsizliklerinin bulunup, bulunmadığının aydınlatılmasının gerektiğini söyledi.

Karaman'da Gazi Mustafa Kemal İlkokulu'nda görevli sınıf öğretmeni Muharrem Büyüktürk, 2012-2015 yılları arasında gönüllü belletmenlik yaptığı Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği'ne (KAİMDER) bağlı yurtlarda kalan 10 erkek öğrenciye 'cinsel istismarda' bulunduğu iddiasıyla Karaman Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen 20 Nisan'da görülen ilk duruşmada 508 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Muharrem Büyüktürk, hakkındaki ikinci dava ise Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında açıldı. Büyüktürk'ün, 2015-16 eğitim öğretim yılı başında Karaman'da öğrenim gören ve Karaman İmam Hatip Okulu Mezunları Derneği'ne (KAİMDER) ait olduğu ileri sürülen yurtta kalan 10 mağdur öğrenciden 6'sının okul kayıtlarını Konya'nın Ereğli İlçesi'ndeki bir imam hatip orta okuluna aldırdı. Ardından da kent merkezindeki tek katlı müstakil bir ev olan bir kamu lojmanını kiralayan Büyüktürk'ün, öğrencilerden birine burada iki kez cinsel istismarda bulunduğu öne sürüldü.

Ereğli Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Çocuğun nitelikli cinsel istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan yargılanacak olan ve halen Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan Büyüktürk, yarın hakim karşısına çıkacak.

EREĞLİ BARO TEMSİLCİSİ, MAĞDUR ÖĞRENCİYİ SAVUNACAK

Mağdur öğrenciyi ise Ereğli Baro Temsilcisi avukat Köksal Filorinalı savunacak. 36 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanması beklenen sanık Muharrem Büyüktürk'ü ise savunacak avukat çıkmadığı için yine Karaman'da olduğu gibi Ceza Muhakemesi Kanunu gereği Ereğli Baro Temsilciliği tarafından atanan bir avukat savunacak.

Mağdur öğrenciyi savuracak olan avukat Köksal Filorinalı, sadece sanığa cezanın verilmesinin yeterli olmadığını belirterek, şunları söyledi:

" Bu olayları ihmal zincirlerini nasıl kırarız, onu düşünmek lazım, Zaten devlette bunun için var. Öncelikle devleti ve sivil toplum örgütü göreve davet ediyoruz. Şimdi yaşananlara neden olan sistemsizliği çözmenin tam zamanı. Bir birimizi suçlamadan, çocuklarımızın tek öncelik olduğunu kabul ederek. Sürçte bu tip olayları siyasi malzeme yapanları, çocuk istismarını kutuplaşma aracı olarak kullananları ve birilerine ya da belli kurumları koruma telaşına kapılanları Allah'a havale ediyoruz. Bu anlayışla olanlarla bizim işimiz yok. Bizim tek kaygımız çocuklarımız. Evlatlarımızı devlet yurtlarında kademeli olarak denetleyen kamu görevlilerinin gözetiminde bulundurmak zorundayız. Taşımalı eğitimin kaldırılması ile il ve ilçe merkezlerinde eğitim gören 8-15 yaş arası öğrencilerin ağabey, abla gözetiminde denetimden uzak bir evde toplu halde barındırılmasının yol açtığı istismar ortamı malumunuz. Bu çarpık barınma konusunun istismar ortamı sağladığını hep birlikte görmekteyiz."

Davaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın da müdahil olacağını hatırlatan Filorinalı, "Yarın görülecek olan davada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 'da yer alacak. Keşke ilgili yasal düzenlemelerle özellikle 633 sayısı Kanun Hükmünde Kararname ile ilgili bakanlığın görevleri arasında sayılan 'Çocukların korunması ve istismarı önlemek' konulu görevleri zamanında yerine getirilmiş olsaydı, bu çocuklarımızda bu olayları yaşamazdı kanısındayız. "dedi.

SORUMLULARDA CEZALANDIRILMALI

Olayın yaşandığı yerin bir kamu kurumuna ait lojman olduğunu hatırlatan Filorinalı, "Yarın yapılacak yargılama ile sadece verilecek cezanın da yeterli olmadığı, toplum vicdanının da rahatlatılmasını gerektiğini düşünmekteyiz. Bu anlamda, olayın geçtiği yer ve özellikleri dikkate alındığı zaman, ilgili idari mercilerin ve diğer sorumlularında kamu vicdanını rahatlatmaları acısından sorumluluklarını nereye kadar yerine getirdikleri, ihmal yada tedbirsizliklerinin bulunup bulunmadığının da aydınlatılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz." diye konuştu.

Filorinalı, yarın yapılacak duruşmaya başta Barolar Birliği olmak üzere Karaman Bora Başkanı Oktay Yılmaz ve birçok barı temsilcisinin katılacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.