Kura ile alınacaklar!...

Kura ile alınacaklar!...

Kura ile alınacaklar!

Gelecek eğitim öğretim yılında imam hatip ortaokullarına alınacak öğrenciler kura ile belirlenecek 

Yaklaşık 17 milyon öğrenci dün karne aldı. Karne sevinci özellikle ilk okullarda yeni eğitim sisteminden duyulan endişeyle karıştı. İstanbul’da bazı okulların imam hatip ortaokuluna dönüşecek olması nedeniyle veliler protesto gösterisi düzenledi. Veliler çocuklarının önümüzdeki eğitim yılında nerede okuyacaklarını bilmediklerini söyledi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ise valiliklere gönderdiği genelgeyle, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise planlamalarının yapılması talimatı verdi.Acil planlama yapın


Bakan Dinçer, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarını açma-kapama, ad değiştirme, planlama gibi işlemlerin valiliklerce yapılacağını belirterek, “Bu planlamalar acilen tamamlanarak, 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında sisteme girişleri yapılacaktır” dedi. Dinçer, “okul planlamaları” konusunda yayımladığı ve 81 il valiliğine gönderdiği genelgede, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında ilkokul, ortaokul ve lisenin bağımsız olması, ortaokulun ilkokul veya liseyle birlikte kurulmasının mümkün olabileceğini belirtti. İlköğretim okullarından hangilerinin ilkokul, hangilerinin ortaokul olacağı, hangilerinde ise ilkokul ve ortaokulların birlikte devam edeceğini belirleyeceğini anımsatan Dinçer, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının açma-kapama, ad değiştirme, planlama gibi işlemlerin valiliklerce yapılacağını kaydetti.


2012-2013 eğitim öğretim yılında ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrencilerin sadece ilkokul olarak belirlenen okulların 1. sınıfına e-okul üzerinden kayıtlarının yapılacağını anımsatan Dinçer, 2011-2012 eğitim yılında 4. sınıfta olup 2012 Eylül ayı itibarıyla 5. sınıfa başlayacak öğrencilerin ise sadece ortaokul olarak belirlenen okullara e-okul üzerinden kayıtlarının yapılacağını belirtti. İmam hatip ortaokuluna gitmek isteyen öğrencilerin velilerinin başvurusu üzerine bu okula kayıtlarının yapılacağını ifade eden Dinçer, bu şekilde kaydı yapılan öğrenciler e-okul sisteminden ortaokula yapılan kaydının düşeceğini hatırlattı.


Noter huzurunda kura


Gelecek eğitim öğretim yılında imam hatip ortaokullarının sadece 5. sınıfına öğrenci alınacağını anımsatan Dinçer, 6, 7 ve 8. sınıflara öğrenci alınmayacağını vurguladı. İmam hatip ortaokullarına müracaatın kapasitenin üstünde olması halinde noter huzurunda çekilecek kurayla öğrenci kaydının yapılacağını bildiren Dinçer, imam hatip ortaokullarının il milli eğitim müdürünün teklifi ve valinin onayıyla açılacağı ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bilgi verileceğini kaydetti. Dinçer, bağımsız açılan imam hatip ortaokullarının yönetim ve eğitim öğretim faaliyetleri de yine aynı genel müdürlüğe bağlı olarak yürüteceğini belirtti.


Öğretmenlere 40 bin kadro müjdesi


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Van’ın Erciş İlçesi’ndeki ziyaretinde, atama bekleyen öğretmenlere müjde verdi. Bakan Dinçer, “Ağustos ayında 40 bin yeni öğretmen ataması yapılacak. Şubat ayında da 17 bin kadro tahsis etmiştik. Yani bu yıl 57 bin öğretmen kadrosu verilmiş oldu. Bu da Milli Eğitim Bakanlığı tarihinde verilmiş en büyük kadrodur” dedi.


KARNE HEYECANI


Türkiye genelinde ilköğretim okulları ve liselerde okuyan yaklaşık 17 milyon öğrenci dün karne aldı. Karne törenleri sırasında veliler arasında en çok konuşulan konuysa yeni eğitim sistemiydi. Bu arada 8. sınıfı bitiren öğrenciler bugün Seviye Belirleme Sınavı’na giriyor. Liseyi bitirenler ise önümüzdeki hafta LYS’ye girecekler.


‘Okuluma dokunma’


İstanbul’un birçok setinde okulun son gününde öğrenciler ve veliler sokaktaydı. 4+4+4 eğitim düzenlemesi sonunda okulların kapatılıp yerine imam hatip ortaokullarının açılması kararına karşı çıkan veliler ve öğrencilerin hedefinde Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer vardı. Şişli’de bulunan 19 Mayıs İlköğretim Okulu öğretmenleri, velileri ve öğrencileri okullarının kapatılıp yerine imam hatip ortaokulu yapılması kararını protesto için Halaskargazi Caddesi’nden 19 Mayıs İlköğretim Okulu’na doğru yürüdü. Yürüyüşe çevre sakinleri ve esnaf da destek verdi. Öğrenciler de taşıdıkları döviz ve pankartlarla okullarının ilköğretim olarak kalmasını istedi. Mısra Şengezer isimli 4. sınıf öğrencisi yaptığı konuşmada, “Ben bu sene sınıfı geçtim ve beşinci sınıf oldum. Ama yapılan değişiklikle arkadaşlarımdan, öğretmenimden ayrılmak zorundayım. Benim adıma karar alanlar, şimdi de okuluma göz diktiler. Okuluma dokunmasınlar, ben bu okuldan mezun olacağım” dedi. Bahçelievler ve Küçükçekmece’de de okullarının imam hatip lisesine dönüştürüleceğini öne süren öğrenci ve veliler eylem yaptı.

VATAN

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.