Kürtçe Öğretmenliği Bölümü İlk Mezunlarını Veriyor

2009 yılında kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji Enstitüsü Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü ilk mezunlarını bu yıl verdi.

Meb Personeli 23.06.2014, 10:27 23.06.2014, 10:28
Kürtçe Öğretmenliği Bölümü İlk Mezunlarını Veriyor
  Kurulduğu yıl büyük tartışmalara neden olan ve Türkiye’de normalleşme ve demokratikleşme hareketi kapsamında kurulan Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü ilk mezunlarını verdi. Mezunlar kamuda belli kurumlarda Kürtçe tercümanlıkla birlikte ileride öğretmenlik branşları arasına eklenece Kürtçe Öğretmenliği alanlarında istihdam edilebilecek.
Bölümün mezuniyet töreni rektörlük binasında düzenlenen törenle gerçekleşti. 400 öğrenci mezun eden kurumda kepler havaya atıldı. Öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Törende Mardin Büyükşehir Eş Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Serdar Bedii Omay, Irak Bölgesel Yönetimi Milli Eğitim Bakanı ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani’nin danışmanı da hazır bulundu. Ayrıca Irak Kültür Bakanı ile Şiwan Perwer’in eski eşi Gülistan Perwer de vardı.

Rektör ve konuşmacılar yaptıkları açıklamalarda bundan 10-15 yıl önce Türkiye’de böyle gelişmelerin yaşanması hayalden ibaretti. Ancak günümüzde böyle gelişmeler oldukça doğal karşılanıyor. Türkiye etnik, kültürel ve dini anlamda pek çok normalleşmeye tanık oluyor. Bu durum günlük hayatın pek çok alanını olumlu yönde etkiliyor. Umarız ki bu hava uzun yıllar böyle devam eder açıklamaları yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın en kısa sürede mezun öğrencilere istihdam olanağı sağlaması temennileriyle mezuniyet töreni sona erdi. 
Yorumlar (4)
mehmet76 6 yıl önce
milletimize ve kardeşliğimizin pekişmesine vesile olması dileğiyle hayırlı olsun.
BEN SEVİNDİM 6 yıl önce
şu devlet bahçeliye teşekkür edin bunlar onun eseri
kürtçe öğretmeni 6 yıl önce
bu ilk değil daha öncede mezun olanlar vardı.ama bir türlü atamaları olmuyor>>>
Serdar ceylan 6 yıl önce
Geçen sene mezun olduk ama verilen onca söze rağmen atanmadik. Hala umutsuzca bekliyoruz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@