Kürtçe Öğretmenliği Geliyor...

Kürtçe Öğretmenliği Geliyor...

Kürtçe Öğretmenliği Geliyor

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, "Üniversitelerimizden gelecek Kürtçe öğretmenliği bölümü açılması konusunda gelen talepleri olumlu değerlendiriyoruz" dedi.


Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Rixos Otel'de düzenlediği basın toplantısında Yükseköğretim Kurumu başkanlığı görevine geldikten sonraki faaliyetleri, kurumun işleyişi ve çözüm önerileri hakkında açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalardan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çetinsaya bir gazetecinin, "Kürtçe seçmeli ders oldu. Bu dersi kimin vereceği belli mi? Kürtçe öğretmenliği bölümü açılması projeniz var mı?" sorusuna, "Birkaç yıldan beri çeşitli üniversitelerimizde bu tarz bölümler var. Yeni taleplerde kurumumuza intikal etmekte. Biz bu talepleri zaten olumlu değerlendiriyoruz. Özellikle bu yeni karardan sonra zannediyorum bu alandaki ihtiyaç daha da artacağı için üniversitelerimizden yeni bölüm açma talepleri gelecektir. Biz de bunları olumlu olarak değerlendireceğiz" yanıtını verdi.


Başka bir gazetecinin, "Bazı derslere öğrenciler başörtüsüyle giriyor, bazı öğretim üyeleri dersten çıkarıyor. Bununla ilgili bir işlem yapılıyor mu? Somut bir ceza çıktı mı?" sorusuna ise Çetinsaya, "Bu başörtüsü meselesi bana göre yükseköğretim sistemimizin en karanlık sayfalarından birini oluşturmakta. Bugün artık demokratikleşen Türkiye'de, bunu aşmış durumdayız. Bazı olaylar oluyor. Burada da mevzuat çerçevesinde Türkiye'nin o geliştirdiği yeni demokrasi gelişimi çerçevesinde biz ilgili kurulları, kuralları işletiyoruz. En son olarak da bu Ege Üniversitesi'ndeki öğretim üyesi 1 ay görevden uzaklaştırma cezası aldı YÖK Denetleme Kurulu tarafından" karşılığını verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.