Latif Selvi'den Öğretmenlere Sınav Ücreti Müjdesi

2016 Öğretmenlerin sınav ücretleri Açık lise sınavında görev alan öğretmenin alacağı sınav ücreti belli oldu. Latif Selvi, Öğretmenlere Sınav Ücreti Müjdesi verdi.

Meb Personeli 01.01.2016, 09:20 01.01.2016, 10:31
Latif Selvi'den Öğretmenlere Sınav Ücreti Müjdesi
 2016 Öğretmenlerin sınav ücretleri Açık ortaokul ve Açık lise sınavlarında görev alan öğretmenin alacağı sınav ücreti belli oldu. Latif Selvi, Öğretmenlere Sınav Ücreti Müjdesi verdi. Ayrıntılar haberimizde...
2-3 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 1. Dönem Sınavı ile Açık Öğretim Ortaokulu 2015-2016 1. Dönem Sınavı’nda öğretmenlerin alacağı ek ders ücretleri tartışma konusu olmuştu. 

Adı geçen sınavlara ilişkin olarak MEBBİS sınav işlemleri modülünde söz konusu sınavlarda görev alacaklara ödenecek sınav görev ücreti türünün “ek ders karşılığı” olarak gösterildiği görülmüş; sınavlarda görev alacak olanlara da sınav görevi karşılığı 5 saat ek ders ücreti ödeneceğinin ifade edildiği bilgisi verilmişti. 

Konu hakkında basında çıkan haberlerden sonra Eğitim-Bir-Sen MEB'e başvurmuş, söz konusu sınavlarda ek ders ücreti değil, sınav ücreti ödenmesi gerektiğini ifade etmişti.   

Toplu sözleşme kazanımları arasında yer alan “Milli Eğitim Bakanlığınca hafta sonu yapılan merkezi sınavlarda görev alanlara ödenecek sınav ücretleri” başlıklı düzenlemeye göre, 2006/11350 sayılı Kararın 12. maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlardan hafta sonu tatillerinde yapılan merkezi sınavlarda fiilen görev yapanlara, 2006/11350 sayılı Karar uyarınca herhangi bir ek ders ücreti ödenmemek kaydıyla, 18/1/2012 tarihli ve 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenecektir. 2006/11350 sayılı Kararın 12. maddesinin beşinci fıkrasında sayılan sınavlar ise Bakanlığa ve diğer bakanlık ve kurumlara bağlı okullara alınacak öğrenciler ile açık öğretim kapsamında merkezî sistemle yapılan sınavlardır.

Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı başvuruda, 2-3 Ocak 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Açık Öğretim Lisesi 2015-2016 1. Dönem Sınavı ile Açık Öğretim Ortaokulu 2015-2016 1. Dönem Sınavı’nda görev alanlara, ek ders ücreti değil, 2012/2723 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslara göre sınav ücreti ödenmesi gerektiğini ifade etmişti.

Latif Selvi, Bugün Son Noktayı Koydu: Öğretmenlere Sınav Ücreti Ödenecek!

Aldığımız bilgilere göre; Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, bugün konu hakkında MEB yetkilileriyle tekrar görüşme yaptı. Yapılan görüşmede MEB yetkilileri söz konusu sınavlarda öğretmenlere ek ders ücreti değil, yapılan toplu sözleşmedeki esaslar doğrultusunda sınav ücreti ödeneceğini ifade etmişlerdir. 

Sonuç olarak, haftasonu yapılacak olan açık ortaokul ve açık lise sınavlarında öğretmenler sınav ücreti alacaklar. İşte o yeni rakamlar:


1 Ocak'taki maaş katsayısı: 0,088069

Bir örnek verecek olursak; 1 Ocak 2016'dan itibaren gözetmen olarak görevlendirilen bir öğretmen;
- 5 saat (150*5*maaş katsayısı=66 TL) ek ders yerine, 
- yukarıdaki yeni 1600 göstergesi üzerinden 141 TL alacaktır.
Yorumlar (12)
Dadas 5 yıl önce
Sınav ücretine eğer yine aynı 28 puan verilirse hakkımı helal etmiyorum ben. Aynı sınava ağustosta girmiştim 28 puana 45 TL verdiler şimdi ise 28 puana 122 TL olduğu şimdi bu adalet mi
isyann 5 yıl önce
haksızlığı şurada. bir defada 360 tl lik görev verilmesi. diğerleri 5 ek ders aldı diye ödüllendirildi de mi
birisi 5 yıl önce
sınav görevi puanım sıfır, bir tanemi görev çıkmaz neye göre üçer görev veriyosunuz
ayvaz 5 yıl önce
bunun nesi müjde zaten toplu görüşmelerde alınan bu karar ısıtılıp ısıtılıp önümüze müjde diye sunuluyor
fikir 5 yıl önce
ya zaten sınav görevi sınavlarda en az görev alanlara çıkar eşitlik olsun diye örneğin sen bu sene 5 sınavda görev aldın ben 3 görev aldım birisi hiç görev almadı üçümüzde başvuru yapsak hiç görev almayana görev çıkar bunun nesi haksızlık anlamadım
isyann 5 yıl önce
hiç sınav görevi almamış kişilere 3 sınav birden çıktı. bu haksızlığı da gündeme getirseniz iyi olmaz mı.
Ümit 5 yıl önce
Sınav ücretlerinin karşılığında sınav puan durumu ne olacak peki
slm 5 yıl önce
yinede bir haksızlık var arkadaşlar hiç puanı olmayan iki kişi düşünün birine 1sınav görevi diğerine 3 sınav görevi verilmiş durumda. başka bir örnek yıl içinde bi kaç görev alanlara bile 3 sınav görevi çıkmış. şahit olduğum için burda yazıyorum....
memur 5 yıl önce
sınav yapılan okullardaki memura neden sınav görevi verilmez. çünkü ilçe milli eğitimdeki memurlar kendileri dışında kimseye görev vermiyorlar.
fazıl 5 yıl önce
Bu sistemden bir şey anlamadım.Meseka en son birlikte ehliyet sınavında görev aldığımız arkadaşlar iki kere daha görev aldılar ama bana çıkmadı.Ehliyet sinavi icin yaziyorum.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@