LİSANS MEZUNLARI ÖĞRETMEN OLABİLECEK Mİ?

LİSANS MEZUNLARI ÖĞRETMEN OLABİLECEK Mİ?

Eğitim fakültelerinin dışındaki lisans mezunlarına da öğretmenlik yolu mu açılıyor? Bu sorunun cevabı YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'dan geldi.

 Meclis'te öğretmen atamalarına farklı bir bakış açısı getiren YÖK Başkanı, farklı bölümlerdeki başarılı üniversite öğrencilerinin de öğretmen olarak atanabilmesi gerektiğini belirterek, ''Bu benim şahsi görüşüm. Nihai kararı, YÖK Genel Kurulu verecektir'' dedi.  
Türkiye Büyük Millet Meclisi Üstün Yeteneklileri Araştırma Komisyonu'na konuk olan YÖK Başkanı, başarılı lisans mezunu öğrencilerine, belirli kriterler sonucu öğretmenlik yolunun açılması gerektiğini söyledi.
 
Gökhan Çetinsaya, ''Ben mühendis fakültesi mezunları da dahil herkesin alan sınavına girmesini; matematik, kimya, biyoloji sınavlarına girmesini.. Çocuk mezun oldu en iyi matematik doğrusunu yaptı. Maden fakültesinden bile mezun olsa eğitim kalitesi iyi ise maksat bir buçuk iki yıl pedagojik formasyon alır ondan sonra da atanır. Bu benim şahsi görüşüm bunu tartışıyoruz nihai karar genel kurulun olacaktır'' diye konuştu.
 
YÖK Başkanı, aynı şekilde eğitim fakültesi mezunlarına da diğer mesleklerin önünün açılması gerektiğini belirtti.
 
Çetinsaya, ''Buradaki arkadaşlarımız da mezun olduklarında direkt işe girmez muhasebesini ilerletir bankaya girer, idare hukuku çalışır, idari hakim olur, sertifika programlarıyla tezsiz yüksek lisans programlarıyla bu mezunlara çok rahat iş bulabiliriz diye düşünüyorum'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum