Mahkeme: Atanan Kişi Yeni Görev Yerindeki Promosyonu da Alır

Mahkeme: Atanan Kişi Yeni Görev Yerindeki Promosyonu da Alır

Mahkeme: Atanan Kişi Yeni Görev Yerindeki Promosyonu da Alır

 Eğitim-Bir-Sen’in, Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halkbank arasında imzalanan protokol ile personele dağıtılan promosyonunun, üyemiz tarafından kendisine de ödenmesi istemiyle yaptığı başvurusuna karşılık, yapılan sözleşmeden sonra atanması sebep gösterilerek promosyon ödemesi yapılmaması nedeniyle açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, banka promosyonunun 4 yıl boyunca maaşını bu bankadan alacak olması nedeniyle üyemize verilmesine karar verdi. 

Kayseri 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararda, “Davacının banka promosyonunun tarafına ödenmesi istemiyle yaptığı başvuru üzerine banka ile yapılan sözleşmenin imza tarihinden sonra atandığından bahisle promosyon ödemesi yapılmamış ise de davacının 06.08.2010 tarihinde yeni atandığı Rauf Nail Akman İlköğretim Okulu’nda göreve başladığı, Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü ile Halkbank Nevşehir Şubesi arasında yapılan maaş ödeme sözleşmesi gereğince anlaşma süresi olan 4 yıl boyunca davacının maaşının bu banka aracılığıyla ödeneceği ve bu promosyonların peşin olarak ödendiği dikkate alındığında, davacıya Halkbank ile yapılan anlaşma doğrultusunda hak ettiği banka promosyonunun ödenememesinin hukuka ve hakkaniyete uyarlık görülmemiştir” denildi. 

Davacının daha önce görevli olduğu yerde Akbank aracılığıyla maaş aldığı ve bu banka ile yapılan protokol gereğince promosyonunu aldığı iddiasına da yanıt veren mahkeme, “Davacının yeni görev yerine atanıp göreve başlayacağı 06.08.2010 tarihinden itibaren 4 yıl süre ile Halkbank aracılığıyla maaşını alacağı açık olup bu banka ile yapılan sözleşmeden kaynaklanan promosyonun kendisine ödenmesi hakkaniyet gereğidir” ifadelerini kullandı. 

Açıklanan nedenlerle, dava dosya konusu işlemin iptaline, ödenmeyen banka promosyonunun başvuru tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine karar verildi. 

Mahkeme kararı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.