MEB Bastırdı Binlerce Aile Mağdur Oldu!

MEB Bastırdı Binlerce Aile Mağdur Oldu!

MEB Bastırdı Binlerce Aile Mağdur Oldu!

Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir skandala imza attı. Ön kayıtları bitmiş olan etüt-beslenme uygulaması yapan ilköğretim okullarının statüsünü değiştirme kararı aldı. Binlerce öğrenci ve veliyi mağdur etti.


Alt yapısı oluşturulmadan kabul edilen 4+4+4’ün, eğitimde yarattığı sıkıntı ve kaos giderek büyüyor. İlköğretim okullarının İmam Hatip’lere dönüştürülmesiyle binlerce öğrencinin okul değiştirmesi gündemdeyken şimdi de etütlü okulların dönüştürülmesi var olan sorunlara yenilerini ekledi.


ÖN KAYITLAR BİTMİŞTİ


İstanbul’da, sadece çalışan anne babaların çocuklarına eğitim veren etüt-beslenme uygulaması yapan 19 ilköğretim okulu bulunuyor.
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü bu okullara kayıt için gerekli belgeleri ve takvimi açıkladı. Açıklamada ön kayıt için son başvuru tarihi 15 Haziran, kura çekimi tarihi ise 20 haziran olarak ilan edildi.
Milli Eğitim Müdürlüğü’nün açıklamasının ardından binlerce aile bu okullara hücum etti. İstenen belgeler arasında yer aldığı için son 6 aylık sigorta prim dökümlerini, çocuklarının kimliklerini okula teslim ederek ön kayıt yaptırdı. Kayıt sırasında zorunlu olan 100 lirayı da ödeyip kura çekim tarihi beklemeye başlayan aileler ilk şoku kendilerine gelen şu mesajla yaşadılar: “İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nün 869/79131 sayı ve 14/06/2012 tarihli yazılı talimatı gereği İstanbul İlinde etüt-beslenme uygulaması yapan 19 ilköğretim okulunda 20 Haziran 2012 tarihinde yapılacak olan anasınıfı ve birinci sınıf noter kurası, İl Milli Eğitim Müdürlüğü`nden gelecek ikinci bir emre kadar ertelenmiştir.”


İKİNCİ ŞOKBaşka okullardaki kuralara katılmasınlar diye çocuklarının kimlikleri başvurdukları okulda rehin tutulan, kayıt için 100’er lira ödeyen aileler kendilerine iletilen mesajla birlikte şu soruların cevaplarının peşine düştü: “Kura çekimi ertelemesi neden yapıldı? Kura çekimi hangi tarihte yapılacak?”
Bu sorulara cevap verecek muhatap bulamayan ailelerin merakı, “Bu okulların statüsü değişecek” söylentileriyle birlikte endişeye dönüştü.


Başka okullardaki kuralara katılmasınlar diye çocuklarının kimlikleri başvurdukları okulda rehin tutulan, kayıt için 100’er lira ödeyen aileler kendilerine iletilen mesajla birlikte şu soruların cevaplarının peşine düştü: “Kura çekimi ertelemesi neden yapıldı? Kura çekimi hangi tarihte yapılacak?”Bu sorulara cevap verecek muhatap bulamayan ailelerin merakı, “Bu okulların statüsü değişecek” söylentileriyle birlikte endişeye dönüştü.
MİLLİ EĞİTİM DOĞRULADIVelilerin yaşanan durum karşısında endişelerini ve merak ettiği soruları yönelttiğimiz İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı  Mucip Kına, Bakanlığın 4+4+4’lük eğitim modeli yüzünden kurayı ertelediğini doğruladı. 4+4+4’lük eğitim sisteminde bu okulların değişime uğrayabileceğini bu yüzden Bakanlığın kura sürecini ertelettiğini belirten Kına, konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de net bir bilgisi olmadığını söyledi. Bir iki gün içinde Milli Eğitim Bakanlığının net bir açıklama yapacağını kaydeden Kına, yeni sistemde etütlü beslenme okullarının olmadığını bu yüzden bu tür okulların normal ilköğretimlere dönüşebileceğini anlattı. 


Velilerin yaşanan durum karşısında endişelerini ve merak ettiği soruları yönelttiğimiz İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı  Mucip Kına, Bakanlığın 4+4+4’lük eğitim modeli yüzünden kurayı ertelediğini doğruladı. 4+4+4’lük eğitim sisteminde bu okulların değişime uğrayabileceğini bu yüzden Bakanlığın kura sürecini ertelettiğini belirten Kına, konuyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de net bir bilgisi olmadığını söyledi. Bir iki gün içinde Milli Eğitim Bakanlığının net bir açıklama yapacağını kaydeden Kına, yeni sistemde etütlü beslenme okullarının olmadığını bu yüzden bu tür okulların normal ilköğretimlere dönüşebileceğini anlattı.
ÇOCUKLARI VE VELİLERİ OLUMSUZ ETKİLEYECEK
Eğitim Sen Genel Basın Yayın Sekreteri Tuğrul Culfa: Bütün Türkiye’de bir dönüşüm söz konusu. Bundan kaynaklı İstanbul başta olmak üzere pek çok ilde okullar dönüşüme uğrayacak. Etütlü okulların dönüşümü velileri mağdur edecek. Etütlü okullar dönüşmesi ya çocuğunu başka bir etüt merkezine gönder ya da özel okula gönder anlamına geliyor. 4+4+4’ü kağıt üzerinde şekle uydursalar da, ne müfredat ne eğitimciler ne de idareciler bu eğitim modeline hazır değil. Bu hem çocuklarımızı  hem de velileri olumsuz etkileyecek.
evrensel.net


  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.