banner476

MEB, Bu Sınava Yakında Öğretmen Bulamayacak!

MEB, Yakında Bu Sınava Görevlendirecek Öğretmen Bulamayacak!

Meb Personeli 06.11.2017, 20:40 06.11.2017, 20:43
MEB, Bu Sınava Yakında Öğretmen Bulamayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan MTSK direksiyon uygulama sınavları tartışılmaya devam ediyor. MEB yönetmelik değişikliğine gitmiş ve görevlilere ödenebilecek sınav ücreti miktarın üst sınırının artırıldığı açıklanmıştı. Fakat sınavlar yapılmaya başlanınca gerçeğin çok farklı olduğu ortaya çıktı.

Direksiyon sınavları sabahın erken saatlerinde sınav toplantısıyla başlayan ve akşama kadar süren, yorucu ve stresli bir sınav olarak biliniyor. Sertifikası olan öğretmenler bu sınavlarda görev alabiliyorlar.

İllere ve kursiyer sayısına göre sınav görevi ücreti değişse de yaklaşık olarak 240-250 TL civarında bir ücret ödemesi yapılıyordu. Bu ücret de genelde ilk iş günü öğretmenlerin hesabına yatırılıyordu.

Sitemize ulaşan bilgilere göre bu ücret 160 TL seviyesine indirilmiş durumda. Ayrıca sınav görevi ücretlerinin de 1 ay kadar sonra hesaplara yatırılacağı söyleniyor.

Sendikalar konuyla ilgili harekete geçti. Bakanlığa itirazlar yapıldı. Dava açılması gündemde.

Öte yandan öğretmenlerin bu sınavlarda görev almama kararları ilçe ilçe çoğalmaya başladı. Bütün gün ciddi manada yoran bir sınav için bu ücretin kabul edilemeyeceğini açıklayan öğretmenler, sınavlarda görev almama kararları almaya başladılar.

Mebpersonel.com olarak konuyla ilgili gelişmeleri takip ederek sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak: www.mebpersonel.com
Yorumlar (16)
ogretmen 3 yıl önce
sertifikasi olanlar girebiliyor sinavlara evet ama sertifika icinde yillardir kurs acilmiyor pastadan kimseye dilim verilmemek icin hep ayni kisiler aliyor gorevi bu konuyada dikkat cekerseniz iyi olur
Ahmet 3 yıl önce
Bu sınava sabah 6.30 da yola çıkarak başlıyorum. Kendi arabamla 20 dk lık yolculuk sonrası 7.00 da okulda oluyorum. Toplantı yapılıp görev dağıtılıyor. 8 civarı görev başlıyor. 8 saat civarı araba kullandıktan sonra belgeleri ilçe meb e götürmek üzere yola çıkıyorum akşam 18.30 gibi evde oluyorum. 12 salatalığa ve kaza riskine ve sitede vede öğle yemeği ve yol için 30 tl harcayıp, 147 tl ücreti 2 hafta sonra hesabıma yatırdılar 147 - 30=117 tl yani ben herhangi bir sınavda 128 tl alıyorum 3 saat çalışma ile. Ben kendimi neden yorayım.
Hic 3 yıl önce
Çok doğru..bu ücrete bu kadar zor bir iş yapılmaz...gitsinler ölü eşeği başka yerlerde arasinlar
İdareci58 3 yıl önce
Sendikalar bir kerede çalışanın yanında olsunlar bu sınavı boykot kararı alsınlar giren girer girmeyenin canı ister yaklaşımı segileyenlere bir ders versinler haydi sendikalar hak mücadelesi yapmanın tam zamanı
Zen 3 yıl önce
Almiycam almadım gecen iptal ettim böyle rezillik olmaz bu nedir ya edep biraz
Yorgun 3 yıl önce
İsabetli karar
Orhan 3 yıl önce
Ben MEB in yerinde olsam hiç ücret ödemeden yaptırırım bu işi. Kuruşu hesaplayan adamlardan bıktım. 3 saatte 128 TL para alıyormuş niye kendini yorsunmuş gözünüzü toprak doyursun. Yazın sıcağında güneşin altında insanlar 50 TL ye çalışıyor ve çok şükür diyor. Görev almayın zaten. Alacak kişi bulunur
Sedat 3 yıl önce
Bir yıl görev aldıktan sonra bende bıraktım. Çünkü görev alan ilçe MEM ile şube müdürleri sandalyesinde sabahtan akşama kadar oturup geyik yaparken biz öğretmenler ise trafikte canımizi tehlikeye atıyor ve karşılığında en fazla 150 TL. Geyik yapan beylerimiz ise bizim en az iki katı parasını alıyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@