MEB İletişim Merkezi  MEBİM - Alo 147 Açılış Töreni Yapıldı...

MEB İletişim Merkezi MEBİM - Alo 147 Açılış Töreni Yapıldı...

MEB İletişim Merkezi (MEBİM - Alo 147) Açılış Töreni Yapıldı

Van'ın Erciş ilçesindeki açılış töreninde konuşan Bakan Dinçer, ''Milli Eğitim Bakanlığı bundan sonra devlet merkezli eğitim anlayışının yerine halkın istek ve ihtiyaçlarına, çocuklarımızın bilgi, kabiliyet, beklentilerine yönelik, onları dünyaya hazırlayacak eğitim anlayışını doğru dönüşümü gerçekleştiriyor'' dedi.


1 Mart tarihinde geçici binasında hizmet vermeye başlayan MEBİM 147, Milli Eğitim Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda Turkcell Global Bilgi ve Turksat iş birliği ile Van'ın en büyük nüfusa sahip ilçesi Erciş'te açıldı.
 
Depremden sonra Van'ın Erciş ilçesinde yaptırılan Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi'nin (MEBİM) açılışını yapmak için Van'a gelen Bakan Dinçer, Ferit Melen Havaalanı'nda Vali Münir Karaloğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı. Karayoluyla Erciş'e geçen Bakan Dinçer, Turkcell, Türksat, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun desteğiyle 140 kişinin istihdam edildiği MEBİM'in açılış törenine katıldı.
 
Burada konuşan Bakan Dinçer, bu tesisin birçok kurumun ortak çalışması ve takım halinde hareket etmesiyle kurulduğunu belirterek, koordinasyon halinde yapılan çalışma sonucu kısa sürede tamamlandığını bildirdi. Bu çağrı merkezinin depremden önce farklı bir ilde yapılmasının planladığını ifade eden Bakan Dinçer, şöyle konuştu: ''Depremin ardından Erciş'e gelirken insanların işine gidip gelmesi, toplumun tekrar hayata dönmesi adına burada yapmaya karar verdik. Birinci depremde fiziki hasar çoktu ama insanlar sosyo-psikolojik olarak çok güçlüydü. İkinci depremde fiziki olarak çok hasar olmadı ama sosyo-psikolojik olarak çok büyük hasar oldu. Bu tesisi kentte işe başlamanın yeni bir adımı olarak görüyorum. Erciş'e bir hayat kazandırma yolunda ilk ve önemli bir adım oldu. Bu sadece Erciş halkı için değil belki özürlüler için de anlamlı mesaj taşıdı. Burada özürlü insanların çalışmasına imkan vererek onları sadece çalışma hayatına dahil etmedik, hayatın içine çektik. Bundan sonra ister özel ister kamu sektörü olsun engeli istihdamına yeni bir bakış açısı getireceğini düşünüyorum.'' Depremde 76 öğretmenin öldüğünü hatırlatan Bakan Dinçer, öğrencilerin bundan ciddi oranda etkilendiğini kaydetti. 
 
Depremin ardından 72 bin civarında öğrenciyi başka kentlere gönderdiklerini söyleyen Bakan Dinçer, bunların 30 bininin dönüş yaptığını bildirdi. Deprem sonrası oluşan dayanışma ve destek ruhunun devam etmesi dileğinde bulunan Bakan Dinçer, şunları kaydetti: ''Burada yaptığımız tesisin depremden önce doğup büyüdüğüm memleketim Karaman'a yatırım olsun diye orada yapılmasına karar vermiştik ve ihalesi yapılmıştı. Depremden sonra buraya gelip genel durumu görünce ihaleyi alan firmayla görüşerek bu tesisi Erciş'e yapma düşüncemizi söyledik. Firma bizi anlayışla karşıladı ve bir hafta içinde ihalesini gerçekleştirerek burada yapmaya başladık. Erciş ve Karaman, Selçuklular'ın iki önemli yerleşme merkezidir. Karaman'da olacağına Erciş'te olsun dedik. Bu tesis Türkiye'nin en ucuz hizmet veren çağrı merkezidir.'' 
 
İlk çağrıda cevap veren tek çağrı merkezi
 
Bu çağrı merkezinin iki önemli özelliği olduğunu belirten Bakan Dinçer, şöyle devam etti: ''Turkcell'le daha önce yaptığımız görüşmede telefon en fazla 3 kez çalıştığında cevap verilmesi gerektiğini aksi takdirde sözleşmeyi iptal edeceğimi şart koşmuştum. Çünkü daha önce telefon defalarca çalıyor, karşısında muhatap bulamıyordu. Şimdi bu çağrı merkezinde telefon bir kez çaldığında hemen cevap veriliyor. Bunu gerçekleştiren Turkcell'e teşekkür ediyorum. İkinci olarak, çağrı merkezlerine gelen soru, talep ve beklentilere daha önce yüzde 85 oranında doğrudan cevap veriliyordu. Bu tesiste ise soru soran öğrenci, veli ve öğretmene yüzde 91 oranında doğrudan cevap veriliyor. Dolayısıyla halkımız, velilerimiz ve öğrencilerimiz ile atama bekleyen öğretmenlerimiz ve sınava girecek çocuklarımız, aklında bir soru varsa Alo 147'yi çevirecek ve en kısa sorusuna cevap alabilecektir. Şikayeti olanlar yine Alo 147'yi ararsa en hızlı şekilde müdahale edileceği yer burasıdır.'' 
 
''Burası öğretmen şikayet merkezi değil''
 
MEBİM'in kurulması sürecinde medyanın ve bazı sendikaların burayı öğretmen şikayet merkezi olarak tanımladığını ifade eden Bakan Dinçer, bu durum kendilerini çok üzdüğünü kaydetti. Bu tesisin öğrencilerin öğretmenlerini şikayet edeceği yer olmadığını belirten Bakan Dinçer, şöyle konuştu: ''Burayı insanlarımızın, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve okul idarecilerimizin sorularına ve ihtiyaçlarına cevap verebilecekleri yer olarak tasarladık. Geçen 3 ayda gelen sorular ve beklentilerinin analizini yaptık. Bunun için de açıköğretim imkanlarını öğrenmek isteyen vatandaşların soruları ilk sırada yer aldı, ikinci sırada SBS, YGS ve LYS gibi sınavlar oldu. Üçüncü sırada ise velilerin beklentileri, okullarla ilgili önerileri yer alırken öğretmenler ilgili şikayetler sıralamaya bile girmedi. Oran bindeler civarında kaldı. Bu benim için mutluluk oldu. Bütün antipropagandaların bu güzel hizmeti engellemeye yönelik karalama olduğunu açıkça gördük.'' 
 
MEBİM'i Milli Eğitim Bakanlığı'nın halk odaklı hizmet anlayışının bir parçası olarak gördüğünü belirten Bakan Dinçer, şunları söyledi: ''Milli Eğitim Bakanlığı olarak şimdiye kadar tek tip eğitim yapıyor ve tek tip insan olmayı öneriyorduk. 4 4 4 kanununun çıkmasından sonra ''Okullar Hayat Olsun' ve FATİH projesi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılması, milli güvenlik derslerinin kaldırılması, 19 Mayıs ve 23 Nisan törenlerinde yaptığımız yeni düzenlemelerin tamamı aslında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bundan sonra devlet merkezli eğitim anlayışının yerine halkın istek ve ihtiyaçlarına, çocuklarımızın bilgi, kabiliyet, beklentilerine yönelik, onları dünyaya hazırlayacak eğitim anlayışını doğru dönüşüm gerçekleştirdiğini gösteren belgelerdir. Nitekim bu tesis de onu pekiştiren çok somut bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.'' 
 
Depremden sonra Van genelinde bin 15 dersliğin eğitim dışı kaldığını ifade eden Bakan Dinçer, il genelinde bin 960 dersliğini yapımının devam ettiğini bildirdi. Bu dersliklerin eylül ayına yetiştirileceğini kaydeden Bakan Dinçer, bir kısmının tamamlanarak eğitime açıldığını sözlerine ekledi. 
 
Van'da 200'den fazla öğretmene çelik konstrüksiyon
 
MEBİM'in açılış töreninde konuşan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, MEB önderliğinde çok önemli bir hizmeti Ekim ayında deprem yaşayan Van'ın Erciş ilçesine getirmekten mutlu olduklarını vurulayarak, teknoloji ve takım oyunu sayesinde tesisi çok kısa bir sürede yaptıklarını belirtti. Ciliv şöyle devam etti: ''Bu iletişim merkezinde çalışacak kardeşlerimizin yüzde 50'si engelli. Çalışanlarımızın yüzde 95'i depremzede. Büyük sıkıntı yaşamışlar, fakat onlarla hemfikiriz. Geriye değil, ileriye bakacağız. İnanıyoruz ki, kazalar her zaman olabilir ama hayat da bir mücadele... Biz geleceği daha iyi yapmak için çalışacağız. Turkcell Ailesi olarak bugün, MEB Bakanımızın desteğiyle, 100 çağrı merkezi çalışanımız ve 20 kişilik destek ekibimizle burada 120 kişiye istihdam sağlıyoruz. İlerde bu tesisi ve diğer tesisleri daha da büyütmeyi hedefliyoruz.'' 
 
''Türkiye Kumbarası'' kampanyasında 9 milyon lira topladıkları bilgisini veren Ciliv, Van'da 200'den fazla öğretmene çelik konstrüksiyon, depreme dayanıklı konutları MEB desteğiyle yapacaklarını kaydetti. 
 
Konuşmaların ardından MEBİM 147 çağrı merkezinin açılışı Bakan Dinçer, Vali Münir Karaloğlu, AK Parti Van milletvekilleri, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türksat Genel Müdürü Özkan Dalbay, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Genel Müdürü Tayfun Acer tarafından açıldı.
 
MEB İletişim Merkezi (MEBİM – ALO 147)
 
Erciş'te açılışı yapılan MEBİM 147'ye toplam 3 Milyon lira yatırım yapılırken, 100 kişilik çağrı merkezi çalışanlarının yüzde 95'ini depremzede, yüzde 50'sini ise engelli bireyler oluşturuyor. 7 gün 24 saat ulaşılabilen, hizmete başlamasından bu yana 450 bin çağrıya cevap verilen merkeze, günlük bazda ortalama 4800 çağrı geliyor. Hizmet eşitliğini Erciş'ten tüm Türkiye'ye yaymayı hedefleyen MEBİM'i arayarak, eğitim ve öğretim başta olmak üzere Bakanlıkça sunulan tüm hizmetlerle ilgili bilgi alınabiliyor. 
 
İletişim Merkezi'ne gelen tüm çağrılara uzmanlar tarafından doğrudan cevap veriliyor. Çağrıların bir inceleme ve araştırma gerektirmesi veya Bakanlıkça işlem yapılmasını zorunlu kılması nedeniyle hemen cevap üretilemediği durumlarda kurum ve kuruluşlarla iletişime geçilerek en geç 72 saat içerisinde taleplerle ilgili telefon, SMS veya e-mail aracılığıyla geri dönülüyor. Engelli dostu olarak yapılan ve deprem sonrasında çalışanların kapalı alanda kalma korkusu da göz önünde bulundurularak planlanmış tek katlı çelik konstrüksiyon ve depreme dayanıklı yaklaşık 800 metrekarelik hizmet binasında, MEB'in görev alanlarıyla ilgili gelen her türlü bilgi edinme, şikayet, ihbar, görüş-öneri ve talepleri etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturmak amaçlanıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.