MEB, Okul öncesinde yaz eğitimi başlatıyor...

MEB, Okul öncesinde yaz eğitimi başlatıyor...

MEB, Okul öncesinde yaz eğitimi başlatıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimden yararlanamayan 60-72 aylık çocuklar için temmuzda 2 aylık yaz eğitimi başlatıyor
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek, çalışan anne babanın taleplerini karşılamak için her yıl yaz eğitim programları düzenliyor. Bu yıl ilki düzenlenecek olan yaz eğitimine 60-72 aylık çocuklar alınacak.
Yaz eğitimi, 4+4+4 değişikliği kapsamında ilköğretim yaşı düşürüldüğü için, okul öncesi eğitimden yararlanamadan okula başlaması gereken 66-72 aylık çocuklar için de önemli bir fırsat olacak.
Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği’ne göre, okul müdürlüğünce Okul Öncesi Eğitim Programı doğrultusunda, çocuklar için önem ve öncelik arz eden konuları kapsayan ve valiliklerce onaylanacak program çerçevesinde iki ayı geçmemek üzere yaz aylarında eğitim yapılabiliyor. Kursların açılabilmesi için gereken şartlar ve eğitim programı özetle şöyle:


-  Yaz aylarında yapılacak olan eğitimde, okul öncesi eğitimden yararlanamayan 60-72 aylık çocuklara öncelik tanınıyor. Yaz eğitimine katılmaları bu çocuklara yeni eğitim yılı için kayıtta öncelik hakkı sağlamıyor.
-  Yaz programının açılabilmesi için en az 10 velinin başvurması gerekiyor. Veliler bulundukları il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurarak hangi okullarda yaz eğitiminin başlayacağını öğrenebiliyor.
-  Eğitimler istekli kadrolu öğretmenlerce veriliyor, istekli kadrolu öğretmen bulunamazsa ücretli öğretmen görevlendiriliyor.
-  Temmuz ayında başlayacak yaz eğitimleri, ağustos ayında da devam edecek. Bu eğitim boyunca çocuklara psiko-motor, sosyal duygusal, bilişsel ve dil gelişimleri, öz bakım becerileri kazandırılacak.
-   Eğitimin birinci ayında çocuklara bedensel koordinasyon, denge, güç gerektiren hareketleri yapabilme öğretilecek.
-  Nesneleri gruplara ayırabilme, sayı sayma, neden sonuç ilişkisini kurabilme, sesleri ayırt edebilme yetenekleri kazandırılacak, Atatürk’ün yaşamı ve kişiliği anlatılacak.
-  Dengeli beslenme konusunda bilgiler de verilecek, yiyecekleri ayırım yapmadan, yeterli miktarda yeme ve sağlığı olumsuz etkileyenleri yemekten kaçınma kazanımları sağlanacak.
-  Temizlik kuralları öğretilecek. Öğrenci gerektiğinde el yüz ve vücudunun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkamayı öğrenecek.
-  Kaza ve tehlikelerden koruma ile  tehlike anında yardım isteme öğretilecek.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.