MEB, Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin bazı maddelerine açıklık getirdi

MEB, Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin bazı maddelerine açıklık getirdi

MEB, Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin bazı maddelerine açıklık getirdi

18 Mayıs 2012 tarih ve 28296 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin bazı hükümlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.


Bakanlığımıza bağlı 1700 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde yaklaşık 245.000 bireye destek eğitim hizmeti sunulmakta ve bu eğitimler karşılığı aylık 105.000.000 TL civarında ödeme yapılmaktadır.


Millî Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği Taslağı yazım sürecine özel eğitim kurumları ve engelli dernekleri bizzat katılarak her madde karşılıklı görüş alışverişi içerisinde yazılmıştır. Ayrıca kamuoyununda görüşünü almak üzere Yönetmelik Taslağı 20.01.2012 – 06.02.2012tarihleri arasında Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanmıştır. Sivil toplum örgütleri ve vatandaşlardan Yönetmelik Taslağına ilişkin gönderilen önerilerden uygun görülenlere yönetmelikte yer verilmiştir.


Milli Eğitim Bakanlığı olarak öncelikli hedefimiz engelli bireylerin eve hapsolmalarını önleyerek nitelikli ve kaliteli bir eğitim almalarını sağlamaktır. Bu alanda daha önce yapılan denetimlerile inceleme ve soruşturmalarda önemli ölçüde istismarların ve aksaklıkların olduğu tespit edilmiştir. Yaşanan sorunları önlemek için, Yönetmelik eğitim alan ve eğitim verenlerin devamları başta olmak üzere birçok konuda engelli çocuklarımızın faydasını merkeze alan bir yaklaşımla hazırlanmıştır.


Yapılan bu değişikliklerle;


1- Engelli bireylerin haklarının garanti altına alınabilmesi ve destek eğitimlerinin düzenli bir şekilde sağlanabilmesi amacıyla kurumlara giriş-çıkışta elektronik ortamda kimlik doğrulama sistemiyle kontrol zorunluluğu getirilmiştir. Böylece engelli çocukların düzenli ve dengeli bir eğitim almaları sağlanacaktır.


Kontrol sisteminin kurulabilmesi için Yönetmeliğin yayımından altı ay sonra bu maddenin uygulamaya başlayacağı hükme bağlanmıştır. Böylece eğitim kurumlarına yeni şartlara uyum sağlamaları hem de gerekli alt yapıyı hazırlayabilmeleri için zaman tanınmıştır.


2- Anayasanın 42. Maddesinde; "İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur." hükmü ile 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanununun 2. Maddesinde; " İlköğretim,ilköğrenim kurumlarında verilir; öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburidir." hükmü yer almaktadır. Bu hükümler doğrultusunda bireylere örgün eğitim aldığı ders saatleri dışında destek eğitimi verilmesi ile zorunlu eğitim çağında olan engelli bireylerin örgün eğitime devam ettiğinin belgelendirilmesi zorunluluğu getirildi.


3- Engellilerin planlanan zamanda gerçekleştirilemeyen destek eğitimlerinin telafisi konusunda esneklik sağlandı.


Her ay girmeden önce yapılacak eğitimlerin gün ve saatlerinin belirlendiği programların yapılıp, bu programların ilçe milli eğitim müdürlüklerine verilmesi uygulaması kaldırıldı. Kurumlarca engelli bireylere telafi eğitimi verilebilmesi için engelli birey veya eğitim personelinden rapor istenmesi ve iki gün içinde bu durumun il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine yazı ile bildirme zorunluluğu kaldırıldı.


Yeni düzenlemeyle engelli bireyin herhangi bir nedenle eğitime devam edememesi durumunda kurumların modül üzerinden değişiklik yaparak aynı hafta içerisinde istedikleri bir gün ve saatte bireylerin eğitimlerini telafi edebilmelerine imkan verilerek kolaylık sağlanmıştır. Bu yolla hem engellilerin ay/hafta içinde daha dengeli bir dağılım ve eğitim hizmeti alması, hem de ailelerin/kurumların bürokratik formalitelerinin azaltılması sağlandı.


4-.Yapılan yeni düzenlemeyle destek eğitim tutarı karşılığı bir aylık sürede verilmesi gereken 8 saat bireysel ve/veya 4saat grup eğitimi için aile bütçelerine ek yük getiren fark ücreti alınması engellendi. Ancak, velinin isteği üzerine engelli bireye daha fazla ders verilmesi uygulamasında engellilerin yararı sebebiyle değişiklik yapılmadı.


5- Özel eğitim kurumlarında engelli birey ve eğitim personelinin yaz aylarında tatil yapabilmeleri için haziran,temmuz ve ağustos aylarında yapılacak derslerin ikişer haftaya dengeli olarak dağıtılmasına izin verildi. Böylece hizmet alanlarla verenlerin yılda en az 45 günlük süre içerisinde tatil yapmalarına imkân sağlandı.


6- 20 Mart 2012 tarih ve 28239 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde kurum müdürü olabilmek için herhangi bir lisans mezunu olma yeterli hale getirildi. Bununla mevcut yöneticilerden özel eğitim alanı öğretmenliği yapabilecek şartları taşıyanların öğretmen olarak görev almalarının yolu açılarak sektörün eğitim personeli temini kolaylaştırıldı.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


Basın ve Halkla ve Halkla İlişkiler Müşavirliği 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.