banner476

MEB, özür kontenjanlarını yayımladı ama Rezalet Beraberinde..

MEB, özür kontenjanlarını yayımladı ama Rezalet Beraberinde..

Meb Personeli 23.08.2012, 03:16 23.08.2012, 03:16
MEB, özür kontenjanlarını yayımladı ama Rezalet Beraberinde..
 
MEB, özür kontenjanlarını yayımladı Kontejanları görmek için tıklayınız.

 

MEB Özür Grubu Atamaları Rezaleti

 

'Atamaların geç bırakılması eğitim etkileyecek'

 

 

 

22.08.2012 tarihinde başlaması gereken müracaatların açılmasını bekleyen birlerce öğretmen gün boyu bilgisayar başında kaldı ama hata üstüne hata veren sistem nedeniyle tayin isteyemediler.

 

Başlangıçta sisteme girilemedi.

 

Sonra siteme girildi ama bütün branşlara "branşlarında açık olmadığı" uyarısı çıktı.

Sonra "Özür grubu başvurularının 1. aşamasına başvurmadığınız için 2. Aşamaya başvuru yapamazsınız! uyarısı çıktı.

 

Daha sonra bu uyarı gitti ama atama istenecek sayfa açıldığı halde istenecek okulların isimleri çıkmadı.

 

Daha sonra sistem hata verdiği için yeniden giriş yapılması uyarıları devam etti

 

Daha sonra Nüfus müdürlüğüyle bağlantı sağlanamıyor, daha sora tekrar deneyin uyarısı geldi..

 

 

 

Bakanlıkça müracaat için zaten kısa bir süre tanındı. Yer değişikliği istemek için açılacak okulları inceleme fırsatının bir günü de böylece MEB tarafından çalınmış oldu. 

 

 

 

Böyle Devlet anlayışı olmaz.

 

 

 

Zorunlu atamaya tabi olup başka illere atanan personelden eşleri sınıf öğretmeni olanlar mağdur. Çünkü sınıf öğretmenleri için atama mümkün görünmüyor. İl Eğitim Denetmenleri de bu kapsamda. Bir ay önce zorunlu atama kapsamında görev yeri değiştirilen il eğitim denetmenlerinden eşleri sınıf öğretmeni olanların atamaları yapılmıyor. Aileleri parçalanıyor. Sadece denetmenler değil binlerce kamu görevlisi bu durumda. Böyle bir devlet anlayışı olur mu? Memuru zorunlu olarak atıyorsun eşini atamıyorsun. Bu bilerek aileleri parçalamaktır. Parçalanmış aile sayısını düşürmek için en azından il dışı atamaları yapılmadan önce bu yıl eş durumundan sınıf öğretmeni atamalarının mümkün olmayacağını duyurup isteğe bağlı atama isteyen personel uyarılabilirdi. Eşinin atanamayacağını bilen öğretmenler belki de kendi yerlerinde kalmayı tercih ederlerdi. 

 

 

 

Atamaların geç bırakılması eğitim etkileyecek.

 

 

 

Bu yıl başka ile ataması yapılmış binlerce personel evlerini kiralayıp eşyalarını taşıyabilmek için öğretmen eşlerinin atanmasını bekliyor. Ancak özür grubu atamaları öyle geç bırakıldı ki atama sonuçlarının ilanından sonra öğretmenlerin görev yerlerinden ayrılmaları, ev kiralamaları, taşınmaları için sadece 15 gün kalıyor. Yani Eylül ayında okullar açılana kadar (seminer döneminde) yeni okullarına uyum sağlamak ve eğitim-öğretim yılına hazırlık yapmak yerine ev bulma, taşıma ve yerleşme telaşıyla geçirecekler.  Hiçbir hazırlık ve uyumları olmadan 17 Eylülde öğrencilerin karşısına çıkacaklar.

 

Yer değiştirme işlemleri Ağustos ortasına kadar sonuçlandırılmalıydı. Taşınma işlemlerini yaz tatilinde bitiren öğretmen seminer döneminde yeni okulunda görevine başlamış olur, eğitim-öğretim için gerekli hazırlıklarını bitirirdi. 

 

Umarız atama takviminde yapılan bu hatalar birdaha tekrarlanmaz. 

 

 

 

Doğan CEYLAN
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@