MEB seçmeli dersleri belirlemiş...

MEB seçmeli dersleri belirlemiş...

MEB seçmeli dersleri belirlemiş

Milli Eğitim Bakanlığı, 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin ilk kez uygulanacağı 2012-2013 öğretim yılında 5.sınıftan itibaren okutulacak seçmeli dersleri ve haftada kaç kez görüleceklerini belirlemiş. Her öğrenci 8 (sekiz) tane seçmeli ders alacakmış.


Bu seçmeli dersler şöyle;
- Kur'an-ı Kerim
- Hz. Muhammed'in Hayatı
- Temel Dini Bilgiler
- Okuma Becerileri
- Yazarlık ve Yazma Becerileri
- Yaşayan Diller (Kürtçe,..)
- İletişim ve Sunum Becerileri
- Yabancı Dil
- Bilim Uygulamaları
- Matematik Uygulamaları
- Çevre ve Bilim
- Bilişim Teknolojileri
- Görsel Sanatlar
- Müzik
- Spor ve Fizik Etkinlikleri
- Drama
- Zeka Oyunları
- Halk Kültürü
- Medya Okuryazarlığı
- Hukuk ve Adalet
- Düşünme Eğitimi


Şimdi kamuoyunda iktidar, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in Hayatı'nın seçmeli ders olarak okutulmasına, bazı okulların imam hatip okullarına dönüştürülmesine kızıyor, eleştiriyor ama bence hoşgörü ile bakmalı bu uygulamaya. Sonuçta, muhafazakar bir parti uzun yıllardır iktidarda ve zamana damga vurma istiyor ve demokrasi de böyle bir şey.


Hem bu dersler seçmeli ders, belki çocuk bu dersi bir dönem seçer belki bir kaç dönem. Kürtçe veya başka bir dili tercih edenler de olabilir. Bunlar seçmeli olduğu sürece sorun yok. Sorun zoraki derslerde, mesela "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi" dersinin bu durumda zorunlu olması kaldırılmalıydı diye düşünüyorum. Bir çocuk hem Din Kültürü ve Ahlak Bilgisini, hem Kur'an-ı Kerimi hem Hz. Muhammed'in Hayatını, hem Temel Dini Bilgileri alırsa normal öğrenimini sanki imam hatipte yapmış gibi olabilir. Hem bizim dinimizde imam olmak için çok fazla kriter yok. Aklı yerinde olması yetiyor. İslamiyette ruhban sınıfı bu nedenle yok. Belki eleştirilecekse bu noktalar eleştirilmeli.


İkinci konu bu yeni dersleri hangi öğretmenler verecek, bu branşlarda belki öğretmen bulma zorluğu olabilir.


Bir üçüncü konu seçmeli derslerin fazlalığı ders programı yapmakta zorluklar çıkarabilir.


Bunların dışında din dışı diğer konulara baktığımızda gerçekten çok güzel derslerin seçmeli ders olarak seçildiği anlaşılıyor. Bu dersler inanıyorum ki ileride çocuklara çok büyük katkılar sağlayacak. Hayatın değişik dallarında uygulamalı konulara ağırlık verilmiş olduğu gözüküyor.


Dilerim eğitimin bilimselliğinden taviz vermeden, dünyadan kopmadan insanları sürekli geliştirerek, akıllarını kullanmalarını sağlayarak, meraklarını tatmin ederek insanlara verimli bir eğitim aldırılır.
 
MİLLİYET

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.