MEB SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ!

MEB SESSİZLİĞE GÖMÜLDÜ!

Milli Eğitim Bakanlığında yaprak kımıldamıyor.

Okulların kapanmasıyla birlikte il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde 2012/2013 eğitim öğretim yılı hazırlıkları ara vermeden başladı. Okul türlerin belirlenmesi tamamlandı tamamlanmasına ama yapılması gereken yığınla iş sırada bekliyor.

E-konferans aracılığıyla yapılan birçok açıklama yazıya dökülmeyi bekliyor. Örneğin yürütülen birçok okul inşaatı yeni sisteme uygun hale getirilmeyi bekliyor. Bununla ilgili resmi yazı illere bir an önce ulaştırılmalı. Henüz inşaat halinde olan veya ihale aşamasında olan imalatlar yeni sisteme uygun olarak gözden geçirilmezse ileride maddi kayıpların yanında zaman kayıpları da büyük olur.


Yeni durumla birlikte zaman geçirilmeden norm çalışmalar tamamlanmalı ve il içi ve il dışı tayinler için zaman geçirilmeden tedbir alınmalıdır. Ayrıca yapılacak çalışmalar neticesinde illerin branşlara göre öğretmen ihtiyacı netleşmeli ve ağustos ayında alınacak 40 bin kadronun sağlıklı planlanması sağlanmalıdır.


Dönüştürülen okullar ve 4+4+4 sistemine göre değişen öğrenci profili ve sayısı dikkate alınarak zaman geçirilmeden ilkokul, ortaokul ve liselerin taşımalı eğitim yönetmeliği yayınlanmalıdır. İller hala eski yönetmeliğe göre çalışma yapıyorlar ve muhtemel sorunlar çıktığında geri dönüşü zor sıkıntılarla karşılaşılabilir.


Bir başka sıkıntı ise taşra yöneticilerinin durumudur. Çıktı çıkacak derken haziranın sonu yaklaşmasına rağmen yer değiştirme yönetmeliğinden henüz ses çıkmadı. Olumlu ya da olumsuz taşra yöneticilerinin rotasyon durumu netleşmelidir. Önlerini görmekte zorlanan yöneticiler işlerine yeterince konsantre olamamaktadırlar.


Bir diğer belirsizlik ise okul ve kurum yöneticilerinin bu yıl rotasyona tabi olup olmadıklarıdır. Sayın Bakan e-konferansta rotasyonun bu yıl olmayacağını ifade etti ama öğretmen mi, okul-kurum yöneticileri mi, taşra yöneticileri mi veya tamamı mı kastedildi tam anlaşılmadı. Konuyla ilgili net açıklama ve yazı illere gönderilmelidir. 


Kısaca yönetmelik, genelge ve yazıların peşi sıra illere akması beklenirken şu an itibariyle MEB’de yaprak kımıldamıyor. 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.