MEB’den 4+4+4 Ders Çizelgesi

MEB’den 4+4+4 Ders Çizelgesi

MEB, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak haftalık ders çizelgesinin taslağını hazırladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin yasalaşmasının ardından, 2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak haftalık ders çizelgesinin taslağını hazırladı. Taslağa göre, gelecek yıldan itibaren ilkokul ve ortaokullarda okutulan haftalık ders saatlerinde artış olacak. İlkokul 1 ve 2. sınıflarda Türkçe dersi 1 saat azaltılırken, matematik dersi 1 saat artırılacak. Yabancı dil eğitimine ilkokul 2’den başlanacak. Ortaokul 5. sınıftan 8. sınıfa kadar öğrenciler haftalık 8 saat; ilgi ve tercihlerine göre ders seçebilecek. Böylece öğrencilere her öğretim yılı en az 4 farklı ders seçme hakkı sağlanacak.

“Din, Ahlak ve Değerler” grubu dersinde “Kur’an-ı Kerim”, “Hz. Muhammed’in Hayatı” ve “Temel Dini Bilgiler” dersleri yer alacak. “Temel Dini Bilgiler” dersi kapsamında, isteğe bağlı olarak İslamiyet, Hıristiyanlık, Musevilik dinleri ile Alevilik inancına ait bilgiler verilebilecek.


180 güne devam


Kur’an ve Siyer dersleri 5, 6 ve 7 ve 8. sınıfta üstüste alınabilecek. Yerel dil ve lehçelerin seçmeli ders olarak okutulmasına imkan sağlayacak “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi haftada 2 saat verilecek. Bu kapsamda yeterli öğrencinin seçmesi halinde Kürtçe de seçmeli ders olabilecek. Okullarda mevcut 180 eğitim iş günü uygulamasına devam edilecek.Yabancı dil öğretimine ilkokul 2. sınıfta başlanacak. Bakanlık yetkilileri, “Eğitim süresinin uzayacağı, 3 dönem olacağı” yönündeki haberlerin doğruyu yansıtmadığını, böyle bir çalışmanın olmadığını bildirdi. Eğitim iş gününün diğer ülkelerde Türkiye’den fazla olduğunu belirten yetkililer, mevcut 180 eğitim iş günü uygulamasının devam edeceğini kaydetti.
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.