MEB'den 5-6 Yaş Çocuklar İçin Yaz Okulu Programı

MEB'den 5-6 Yaş Çocuklar İçin Yaz Okulu Programı

MEB, okul öncesi eğitimden yararlanamayan 60-72 aylık çocuklar için eğitim programı başlatıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak ve geliştirmek, çalışan anne babanın taleplerini karşılamak için her yıl yaz eğitim programları düzenliyor.

Bu sene düzenlenecek eğitimler, gelecek öğretim yılından itibaren ilköğretim birinci sınıfa başlayacak 66-72 aylık çocukların yaz boyunca okul öncesi eğitim almalarını sağlaması açısından önem taşıyor.


Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği'ne göre, okul müdürlüğünce Okul Öncesi Eğitim Programı doğrultusunda, çocuklar için önem ve öncelik arz eden konuları kapsayan ve valiliklerce onaylanacak program çerçevesinde iki ayı geçmemek üzere yaz aylarında eğitim yapılabiliyor.


Temmuz ayında başlayacak yaz eğitimleri, ağustos ayında da devam edecek. Bu eğitim boyunca çocuklara psiko-motor, sosyal duygusal, bilişsel ve dil gelişimleri, öz bakım becerileri kazandırılacak.


Eğitimlerin birinci ayında, öğretmenler 60-72 aylık çocuklara bedensel koordinasyon,denge, büyük ve küçük kaslarını kullanarak güç gerektiren hareketleri yapabilmeyi öğretecek.


Öğrenciler, duygularını söyleyebilme, olumlu duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ortaya koyma, yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlama, başladığı işi bitirme çabası, insanların farklı özelliklerini kabul etme, sorumluluk alma, nezaket sözcüklerini kullanma, çevresinde gördüğü rahatsız edici durumları fark etme ve günlük yaşamdaki kurallara uyma gibi kazanımlar edinecek.


Dengeli beslenmeye ilişkin bilgiler de verilecek eğitim kapsamında, öğrencilerin yiyecekleri ayırım yapmadan, yeterli miktarda yeme ve sağlığı olumsuz etkileyenleri yemekten kaçınma kazanımları elde etmesi bekleniyor.


Öğrencilere, seçtikleri giysiyi kendi kendilerine doğru şekilde giyebilmeleri öğretilecek.


Bunun yanı sıra öğrencilere gerekli temizlik kuralları da öğretilecek. Öğrenci gerektiğinde el yüz ve vücudunun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkamayı, tuvalet gereksiniminin giderilmesine yönelik uygun işleri yapabilmeyi, temizlik malzemelerini doğru kullanabilmeyi öğrenecek.


Ayrıca öğrencilere kendilerini kazalardan, tehlikelerden koruma, tehlike anında yetişkinlerden yardım isteme kazanımları da edinilecek. 

İlköğretime başlama toplantıları düzenlenecek
 
İkinci ayda ise öğrencilere dili etkili şekilde kullanabilmeleri için  bilmece, tekerleme, şiir, öykü ve şarkılardan örnekler verilecek.
 
Atatürk'ün Türk toplumu için öneminin anlatılacağı eğitimlerde, öğrencilere çevreyi temiz tutma kazanımları da öğretilecek.
 
Eğitim süresince öğretmenler spor merkezi, piknik, köy gibi yerlere  geziler planlayabilecek, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle sınıftaki Atatürk  Köşesi'ni yeniden düzenlenecek.
 
Aile katılımının da sağlanacağı eğitimlerde, ilköğretime başlayacak  çocuklara yönelik öğretmen ve velilerle “Okula Hazırlanıyorum” konulu grup  toplantısı düzenlenecek.
 
Öte yandan, okul öncesi ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin eğitim ve öğretime hazırlanması için verilen uyum eğitimi ise 10-14 Eylül 2012 tarihleri arasında yapılacak.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum