banner476

MEB'e Norm Uygulaması Soruldu

TÜRK EĞİTİM SEN NORM UYGULAMALARI KONUSUNDA MEB'İ UYARDI

Meb Personeli 07.11.2012, 22:40 07.11.2012, 22:40
MEB'e Norm Uygulaması Soruldu

4+4+4 Eğitim sistemi geçtiğimiz yıl kanunlaşarak içinde bulunduğumuz eğitim ve öğretim yılında uygulanmaya başlanmıştır. Sistem değişikliği ile birlikte ders dağıtım çizelgelerinde de değişiklikler yapılmış, haftalık ders saatleri kademeli olarak artırılmaya başlanmıştır. Sistem değişikliği, zamanında yapılmayan norm güncellemeleri ve 2012 yılına münhasır uygulamalar nedeniyle norm kadro fazlası durumda oldukları söylenen öğretmenlerimizin, gelecek eğitim dönemine kadar normların değişkenlik göstereceği de düşünülerek yeni sistem oturuncaya kadar istekleri de dikkate alınarak bulundukları kurumda tutulmaları ve yer değişikliğine zorlanmamaları hususunda Türk Eğitim-Sen Bakanlığa yazılı talepte bulundu.

Sayı :GMT.430.00/1840 07/11/2012
Konu :Norm Kadro Uygulamaları


MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA


Bilindiği gibi 4+4+4 Eğitim sistemi geçtiğimiz yıl kanunlaşarak içinde bulunduğumuz eğitim ve öğretim yılında uygulanmaya başlanmıştır. Sistem değişikliği ile birlikte ders dağıtım çizelgelerinde de değişiklikler yapılmış, haftalık ders saatleri kademeli olarak artırılmaya başlanmıştır. Bu kademeli uygulama önümüzdeki yıllarda da devam edeceğinden norm kadro belirlemelerine esas ders saatleri değişkenlik göstermeye devam edecektir. Ayrıca 4+4+4 sistemi uygulamaları, alan değişikliği uygulamaları yapılırken norm güncellemeleri henüz yapılmadan bu uygulamalar hayata geçirilmiş sonradan yapılan güncellemelere göre norm kadro fazlası uygulaması yapıldığı için bir kısım öğretmenlerimiz fazlalık durumuna düşürülerek mağdur edilmiştir. Sistem nedeniyle mağdur edilen bu öğretmenlerimizden şimdi norm kadro fazlası oldukları gerekçesiyle yer değiştirmeleri istenmektedir.
Sistem değişikliği, zamanında yapılmayan norm güncellemeleri ve 2012 yılına münhasır uygulamalar nedeniyle norm kadro fazlası durumda oldukları söylenen bu öğretmenlerimizin normların değişkenlik göstereceği de dikkate alınarak yeni sistem oturuncaya kadar bulundukları kurumda tutulmaları ve yer değişikliğine zorlanmamaları daha doğru ve hakkaniyetli bir yaklaşım olacaktır.

Bu sebeple şuan norm kadro fazlası görünen pek çok öğretmen, önümüzdeki yıllarda aynı okul için ihtiyaç olacaktır. Önümüzdeki süreçte yeni yer değişiklikleri ile karşı karşıya kalmamak için bu dönem norm kadro fazlası görünen öğretmenlerin, istekleri de dikkate alınarak bulundukları okulda norm kadro fazlası öğretmen olarak kalmalarının sağlanması doğru bir uygulamama olacaktır. 
Gereğini arz ederiz.

 

 


M. Yaşar ŞAHİNDOĞAN İsmail KONCUK
Genel Mevzuat ve Toplu Genel Başkan
Görüşme Sekreteri


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@