MEB’in En Önemli Açmazı

MEB’in En Önemli Açmazı

MEB’in en önemli sorunu ise yöneticilerin yetki meselesidir.Sınırsız ve ezeli bir sorumluluk yanında sıfır yetkiyle ne şekilde yöneticilik yapılabilir ki?

PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

Öğretmen rotasyonu uzun zamandır gündemde. Bu söylentiler kuşkusuz durup dururken çıkmadı. Bakanlık üst yönetiminden çıkan bu haberler kamuoyunda bir süre konuşuldu ve tartışıldı, nabız yoklandı, eğitimcilerden ve sendikalardan gelen yoğun itirazlardan sonra da ‘Aslında böyle bir düşünce yok, nereden çıkıyor bu söylentiler’ noktasına gelindi. 
Rotasyonda en önemli gerekçeler olarak çok uzun yıllar aynı kurumda çalışan öğretmenin veriminin düşmesi, meslek körlüğü ve monotonlaşma gösteriliyordu. 

Sendikalar kendilerince haklı olarak üye sayısı kaygısıyla rotasyona karşı duruş gösterdiler. ‘Başarısız öğretmeni rotasyona tabi tutmak mantıklı değil, başarısız öğretmen gittiği yerde de başarısız olacaktır, başarısızsa gereği yapılıp çözüm bulunmalıdır.’ İfadeleri hem Türkiye’deki personel rejimini bilmemek hem de rotasyonun mantığını anlamamaktır.


Rotasyon sadece başarısız olan kişileri kurumdan uzaklaştırmayı amaçlamaz, yeni bir başlangıç ve yeni ortamlar her zaman kişi ve kurumlara biz dinamizm katar. Nitekim ülkemizde ne kadar önemli özel ve resmi kurum ve kuruluş varsa tamamı rotasyonu bu amaçlarla uygular.


Üstelik rotasyona öğretmenlerin karşı olduğu da söylenemez. Öğretmenlerin birçoğu adil bir rotasyona taraftardır ve bunun kişi ve kurumlara faydalı olacağını düşünmektedirler.


Bugün ülkemizde 40 senedir aynı kurumda çalışan öğretmenler vardır. Yarım asırdır aynı kurumda çalışan öğretmenlerin başına rotasyonla gelen yönetici ne tür vizyon katabilir.


Tüm bunların yanında MEB’in en önemli sorunu ise yöneticilerin yetki meselesidir. 


Sınırsız ve ezeli bir sorumluluk yanında sıfır yetkiyle ne şekilde yöneticilik yapılabilir ki?


Adil Türk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.