banner476

MHP'den, Dinçer Hakkında Gensoru Önergesi

MHP, 5 bakan hakkında 6 gensoru önergesi verdi, ayrıca 10 farklı konuda Meclis'te genel görüşme açılmasını talep etti.

Meb Personeli 06.11.2012, 00:20 06.11.2012, 00:20
MHP'den, Dinçer Hakkında Gensoru Önergesi

Gensoru ve genel görüşme açılmasına ilişkin önergeler, MHP Grup Başkanvekilleri Oktay Vural ve Mehmet Şandır imzasıyla TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Buna göre, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la ilgili "bölücü terör örgütüne yönelik açıklamaları" ve "TRT ile Anadolu Ajansı'nın habercilik anlayışı" hakkında, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile ilgili "4 4 4" eğitim sistemi hakkında, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la ilgili "Orta Vadeli Program" hakkında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'le ilgili "tarım ve hayvancılık sektörü" hakkında, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile ilgili de "Gazi yerleşkesi" hakkında gensoru önergeleri verildi.

MHP ayrıca, "Suriye'deki olayların ekonomiye yansıması", "Suriye'de düşen Türk uçağı", "4 4 4 eğitim sistemi", "büyükşehirlerdeki şiddet olayları", "yabancılara mülk satışı", "AK Parti'nin dış politikası", "deniz ticareti", "Arap Baharı'nın etkileri", "TOKİ'nin uygulamaları" ve "2-B arazileri" konularında genel görüşme açılmasını talep etti.

Gerekçeler...

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer hakkında TBMM Başkanlığı'na sunulan gensoru önergesinin gerekçesinde, Dinçer'in, "eğitim camiasında maddi ve manevi alanda bir çok olumsuz etki yarattığı, bakanlığı yönetemediği, eğitimdeki girdi ve çıktıların üzerinde tahribat yaptığı" iddia edildi.

Gerekçede, "merkezi sınavda sorunların çalınması, eksik basılması, FATİH projesi ve 4 4 4 modeli gibi oluşturulan sistemlerin yürütülmesinde sorunların çıkması, okulların güvenliğinin sağlanamaması, suça karışan çocuk sayısının artması gibi sorunların kartopu
etkisiyle büyüdüğü" savunuldu.

MHP, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hakkında ise iki ayrı gensoru önergesi verdi. MHP, "canı pahasına ülkesi ve milletin bölünmez bütünlüğü için terörle mücadele veren güvenlik güçlerinin psikolojisini, moralini, azmini ve mücadele gücünü zayıflatan açıklamaları" nedeniyle Arınç hakkında gensoru açılmasını talep etti.

Arınç hakkında ikinci gensoru önergesi ise TRT ve Anadolu Ajansı nedeniyle verildi. Arınç'ın, "bağlı kurumların tarafsızlığını sağlayamadığı" iddia edildi.

MHP, "Orta Vadeli Programı zamanında yayınlamayıp veya yetkili olduğu kuruma hazırlatmayıp bu nedenle hedeflerinin belirlenmesinde hükümetin, kamu kurum ve kuruluşların yurt içi ve yurt dışı ilişkilerinde itibarının zaafa uğratıldığı, TBMM'nin bütçe hakkının doğru bir şekilde kullanılmasının engellendiği" gerekçesiyle Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz hakkında gensoru önergesi verdi.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker hakkında verilen gensorunun gerekçesinde ise "tarım ve hayvancılık sektörünü bitirme noktasına getirdiği, yanlış uygulanan tarım politikaları ile çiftçi ve üreticileri sıkıntıya soktuğu" iddia edildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu hakkındaki gensoru önergesinin gerekçesinde ise "Bakanlığının uygulamalarında siyasi konumunu kullanarak, Gazi yerleşkesinin tarumar edilmesi, Orman Genel Müdürlüğü arazisinin peşkeş çekilmesi ve İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki hafriyat alanlarının Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesiyle, kamuyu zarar uğratan ve görevini kötüye kullanan Eroğlu hakkında gensoru açılmasını arz ederiz" denildi.

 

Genel görüşme talepleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@