Milli Eğitim Bakanı: SBS'ye girmeyen öğretmenleri hoş karşılamayız

Milli Eğitim Bakanı: SBS'ye girmeyen öğretmenleri hoş karşılamayız

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlerin SBS'ye girmeyeceği iddialarına ilişkin, “Bu hafta sonunda eğer böyle bir uygulama olursa ne benim, ne de toplum tarafından hoş karşılanmazlar” dedi.

 Dinçer, Erciş'te katıldığı bir açılış sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, SBS sınavında öğretmenlerin atamalara tepki amaçlı sınava girmeyeceklerine ilişkin sorusu üzerine Dinçer, “Memur maaşlarıyla ilgili hükümetle yapılan görüşmeler esnasında öğretmenlerimiz seslerini duyurabilmek için 1 günlük bir grev yapmışlardı. Bunun hukuki boyutu tartışılabilir olmasına rağmen, biz bunu çok anlayışla karşılamış bununla ilgili idari bir işlem yapmayacağımızı ifade etmiştim. Ancak bu hafta sonunda eğer böyle bir uygulama olursa bunu anlamakta zorlanacağımı ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Dinçer, SBS'nin çocukların geleceğinde önemli etki yaratacak bir konu olduğuna işaret ederek, “Bu konuda çocukların desteklenmesi ve onların motivasyon ve morallerini bozacak herhangi bir problemle karşılaşmadan yapılması bizim için önemli. Buna ihtimal vermiyorum ama öğretmenlerin böyle bir tepki göstermeleri durumunda bu hafta sonu hem benim tarafımdan, hem toplum tarafından hoş karşılanmayacağını tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.


Dinçer: Karnedeki zayıf eğitim camiasının ve ailelerindir


Bakan Dinçer, Erciş İlçesi'nde Evyap Holding tarafından yaptırılacak 34 derslikli ilköğretim okulunun protokolünü imzaladıktan sonra İbrahim-Nezahat Çelen İlköğretim Okulu'nda düzenlenen karne dağıtım törenine katıldı.


Dinçer, burada yaptığı konuşmada, kentte 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremleri anımsatarak, depremden sonra geldiği kentte birçok okulun hasar gördüğüne ve yıkıldığına şahit olduğunu söyledi.


“Bugün, içimizdeki buruk acıyla mutlu bir duyguyu birlikte yaşıyoruz” diyen Dinçer, depremde yaşamını yitiren 76 öğretmenin acısını hala yüreklerinde  hissettiklerini vurguladı.


Dinçer, depremin ardından geçen süre zarfında az da olsa acıların  hafiflediğine işaret ederek, şöyle konuştu:


“Bütün bunların içerisinde bize mutluluk veren şeyler de var. Depremden sonra sadece kendi yaralarımızı sarmakla yetinmedik. Aynı zamanda Van'daki acıları, içimizdeki yaraları saracak şekilde yoğun bir çaba sarf ettik. Bugün  geriye dönüp baktığımızda gurur duyacak işler yaptığımızı söyleyebilirim. Bu okul, 20-25 gün içerisinde bitti ve hizmete açıldı. Bugüne kadar 18 okul, toplamda 88 derslik yapıldı. Eylül ayı sonuna kadar da yaklaşık 2 bin derslik  yapmayı hedefliyoruz.”


Dinçer, yıl boyunca canla başla çalışan öğretmenlerin desteği ile öğrencilerin bugün karnelerini alacağına değinerek, konuşmasına şöyle devam  etti:
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum