Milli Eğitim Bakanlığı için 3 ay uzun bir süre değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı için 3 ay uzun bir süre değildir.

Felaket tellallığı yapmıyoruz, ayıdan yana değiliz ama söylemek zorundayız, işler yetişmeyecek.

Herkes birbirine: ‘Konuyla ilgili yetkililer çalışıyordur, yakında tüm problemler çözülür.’ Diyor ama bu ‘serinlik vermek ’ten öteye geçmiyor. Tecrübeli eğitimciler: ‘Aslında her şey yolundadır, bu kadar köklü bir Bakanlıkta böyle belirsizlikler kontrol dışı olamaz, muhakkak işler kontroldedir ve bilerek yapılıyordur.’ diye kendilerine telkinde bulunuyorlar.

Ama öyle şeyler oluyor ki inanılır gibi değil. İşlerin ‘Hele bir uygulayalım çıkacak sorunlara göre bir hal çaresine bakarız.’ anlayışıyla yürütüldüğü artık gizlenemiyor.


Bir de tecrübeli eğitimciler şu meşhur  ‘Önümüzde koca bir yaz var’ı bir türlü anlayamadı. Sırasıyla sıra tayinleri, il dışı atamalar, özür grubu ve ilk atamaların yapılması gerekiyordu. Bir tanesi geciktiğinde işin genetiği bozuluyor. 


1 Haziran'da ilköğretim kayıtlarının başlanması gerekiyordu. Hala ihaleler yeni sisteme göre revize edilmedi. Kimse sorumluluk almak istemiyor. Herkes görelim bakalım, vardır bir bilinen gibisinden beklemede. 


Açık konuşmak lazım. Bu Bakanlık başka Bakanlığa benzemez. Milli Eğitim Bakanlığı için 3 ay uzun bir süre değildir. 


Okul dönüşümleri de öyle sistemli yapıldı sanmayın. Veli tepkisinin şiddetine göre tavır alındı. Alıştıra alıştıra geçilsin diye kademeli oldu. İlerleyen zamanlarda çıkacak sorunlar zamana bırakıldı. Sıkıntılar halının altına süpürüldü. 


Sözün özü: Bu işin şakası yok. İnadı bırakıp Beşevler’den destek alınmazsa bir süre sonra Bakanlığı Beşevler de kurtaramaz… 


Adil Türk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum