Milli Eğitimde korsan atamaya, tenzili rütbe

banner483

İzmir'de daha önce, sorularını hazırladığı sınava girip 99 puan alması konuşulan Tarık Uğur, atamalardan sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı iken bakanlığın 'MEBBİS' sistemini kullanıp, norm kadro sayısını arttırdığı Halk Eğitim Merkezi'ne, Vali Mustafa Toprak adına elektronik imza atıp tayinini buraya yaptığı gerekçesiyle bir kez daha gündeme geldi.

Meb Personeli 17.05.2015, 13:19 17.05.2015, 13:20
Milli Eğitimde korsan atamaya, tenzili rütbe
 İzmir'de daha önce, sorularını hazırladığı sınava girip 99 puan alması konuşulan Tarık Uğur, atamalardan sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı iken bakanlığın 'MEBBİS' sistemini kullanıp, norm kadro sayısını arttırdığı Halk Eğitim Merkezi'ne, Vali Mustafa Toprak adına elektronik imza atıp tayinini buraya yaptığı gerekçesiyle bir kez daha gündeme geldi. Skandalın ortaya çıkmasıyla 'sehven' yapıldığı söylenip iptal edilen bu tayin girişiminden hakkında soruşturma açılan Tarık Uğur, Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevinden alındı, Güzelbahçe İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü görevine atandı.
Karabağlar Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu Müdürü Tarık Uğur, geçen yıl mayıs ayında valilik görevlendirmesiyle İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü İnsan Kaynakları Hizmetlerinden Sorumlu Müdür Yardımcısı yapıldı. Tarık Uğur, burada kendi branşı olan sınıf öğretmenlerinin atanmasından sorumlu oldu. Daha önce 2013 yılının Ağustos ayında, müdürlük atamaları için yapılan ve soruların hazırlandığı heyette yer almasına rağmen sınava girip 99 puan aldığı dikkati çeken Tarık Uğur'un adı, bu kez de valiliğin elektronik imzasını kullanarak usulsüz bir atama yaptığı iddiaları ve sonrasında başlatılan soruşturmayla gündeme geldi.

KENDİSİ İÇİN KADRO AÇIP VALİ ADINA ATADI

Sınıf öğretmenlerinin atamasından sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Tarık Uğur'un, Valiliğin kendisini Müdür Yardımcısı olarak tekrar görevlendirme yapmaması ihtimaline karşı ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın kullandığı ve şifreyle girilen sistem olan 'MEBBİS' üzerinden evinin bulunduğu Balçova Halk Eğitim Merkezi'ndeki öğretmen kadrosunu 2'den 3'e çıkardığı, ardından da aynı bakanlık sistemi üzerinden atamasını açılan bu yeni kadroya yaptığı öne sürüldü. Bu işlemde Tarık Uğur'un vali adına elektronik imza kullandığı da öne sürüldü.

Atamanın üzerinden bir süre geçtikten sonra geçen yıl haziran ayında tayin işleminin farkına varan Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları, Tarık Uğur'un halen kadrosu bulunan Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu Müdürlüğü'nden de istifa etmediğini belirledi. Sistem üzerindeki bu skandal atamanın ortaya çıkıp İl Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı ile Vali Mustafa Toprak'ın da olaydan haberdar olmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma başlattı.

Müfettişlerin soruşturması sırasında, atamadan bir ay sonra, bu kez işlemin 'sehven' yapıldığı ibaresi sisteme konulup, tayin de iptal edildi.

DEĞERLENDİRMEDEN DE TAM PUAN ALMIŞ

Sorularını hazırladığı yönetici ataması sınavında 99 puan alan Tarık Uğur'un, yönetici görevlendirme yönetmeliğine göre yapılan değerlendirmede 100 tam puan aldığı ortaya çıktı. Uğur'un başarılı bu sonuç sonrasında da geçen eylül ayında kendi tercih ettiği Güzelbahçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü olduğu, ancak yine görevlendirmeyle İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığına atandığı da belirtildi.

CEZA GELDİ, TENZİLİ RÜTBE YAPILDI

Korsan atamanın ardından hakkında soruşturma açılan Tarık Uğur, İzmir Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı görevinden alındı. Uğur, sınav sonrasında birinci olup da kadrosunun bulunduğu Güzelbahçe Halk Eğitim Merkezi'ne müdür yapıldı. Geçen hafta görevinden alınan Uğur yeni görevine başladı.

SENDİKA ŞUBE BAŞKANI TAYİNİ DEĞERLENDİRDİ

Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki bu atama ve sonrasında yaşananları ortaya çıkartan Türk Eğitim- Sen 1 No'lu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir, "Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ali Bayram Tetik ve Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı'nın da bu konularla ilgili bir sorumluğu vardır. Onlar için de Bakanlığın tasarrufta bulunması kaçınılmaz hale geldi. Yönetici düzeyinde yapılan bu iki isimden kaynaklanan olumsuzluklar eğitim camiamızdaki huzursuzluk ve başarısızlığın temel kaynağıdır. Bıçak kemiğe dayandı, artık Bakanlığın bu konuda da tasarrufta bulunmasını bekliyoruz" dedi.

DHA
banner482
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@