Müdür odalarından 9 bin sınıf çıktı

Müdür odalarından 9 bin sınıf çıktı

12 yıllık zorunlu eğitimle ortaya çıkan derslik ihtiyacını gidermek için okullarda gereksiz yere işgal edilen odaları sınıfa dönüştürme kararı alan MEB, okullara 9 bin derslik kazandırdı.

12 yıllık zorunlu eğitimle ortaya çıkan derslik ihtiyacını gidermek için okullarda gereksiz yere işgal edilen odaları sınıfa dönüştürme kararı alan MEB, okullara 9 bin derslik kazandırdı.

4+4+4 kademeli eğitim sistemi nedeniyle oluşan derslik açığını gidermek isteyen Milli Eğitim Bakanlığı, okullarda müdür odası olarak kullanılan ya da gereksiz yere işgal edilen kısımları sınıf yapma kararı aldı. Bu kapsamda dönüştürülen odalardan şu ana kadar 9 bin sınıf çıktı.


12 yıllık zorunlu eğitimle ortaya çıkan derslik ihtiyacını gidermek için okullarda gereksiz yere işgal edilen odaları sınıfa dönüştürme kararı alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), projede olmamasına rağmen müdür odası yapılan kısımları yeniden sınıfa dönüştürüyor. Bu kapsamda 32 metrekareden büyük olan müdür odalarını sınıfa dönüştüren bakanlık, yöneticilerin odalarını da birleştiriyor. Yeniden düzenlenen müdür odalarından şu ana kadar 9 bin sınıf çıktı.


MEB, bir yandan da okulda gereksiz şekilde kullanılan odaları sınıfa dönüştürme işlemini sürdürüyor. Bu çalışmalar sonunda 2 bin 700 derslikle en çok İstanbul'da derslik kazanımı sağlandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, "Yeni eğitim sisteminde derslik ihtiyacı önem kazandı. İstanbul'da normalde sınıf başına 41 öğrenci düşüyor ama daha çok dersliklerin açılmasıyla birlikte bizim 5-10 yıl içerisindeki stratejik hedefimiz sınıf mevcudumuzu 24 kişilik sınıflara düşürmek. Araştırmalar sonucu ortaya çıkan 2 bin 700 derslik ise sınıflardaki mevcudumuzu az da olsa düşürecektir." şeklinde konuştu. 


2012-2013 eğitim-öğretim yılında başlayacak yeni eğitim sistemi için yeni okulların yapımı da sürüyor. İstanbul'un 12 yıllık eğitim sistemine hazır olabilmesi için önümüzdeki eğitim yılı açılacak 58 okulun bulunduğunu ifade eden Yıldız, İstanbul'da 8 anaokulu, 37 ilköğretim ve 13 lise ve meslek lisesi açılacağını belirtti. Yeni açılacak olan 58 okulla beraber bilim sanat merkezlerinin yanı sıra ve iş eğitim merkezleri de hizmete girecek. Bu okulların derslik sayıları ise 1450 civarında olacak. Muammer Yıldız, "Okulların değişim ve dönüşümünde artık tek bir model yok. Önceden İstanbul'da ne yapılıyorsa diğer illerde de o olsun deniliyordu ama artık her il çevre şartlarına ve koşullarına göre şekil alacak. 12 yıllık eğitim sisteminde öğrenciler ve veliler mağdur edilmeden sisteme geçiş yapılacak." dedi. 


ZAMANHABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.