Öğrenciler, yılda 4 seçmeli ders alabilecek...

Öğrenciler, yılda 4 seçmeli ders alabilecek...

Öğrenciler, yılda 4 seçmeli ders alabilecek

12 yıllık zorunlu eğitimde öğrencilere yaklaşık 20 tane seçmeli ders sunulacak. Kur'an, Siyer, yazarlık ve yazma becerileri, görsel ve işitsel sanatlar gibi birçok dersi alma imkânı bulunuyor. Ancak öğrenciler, bu derslerden yılda sadece 4'ünü alabilecek


Yeni eğitim öğretim döneminde çok sayıda seçmeli ders olması, kafaları karıştırdı. Bu durum öğrencilerin zorunlu derslerden çok seçmeli ders alacağı gibi bir algıya yol açtı. Ancak uygulama farklı olacak. Öğrenci, bir dönemde 20 seçmeli dersten en fazla 4'ünü seçebilecekler. Böylece seçmeli derslerin, zorunlu dersleri geçmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak.


Önümüzdeki yıldan itibaren okullarda Kur'an ve siyer başta olmak üzere 20 yeni seçmeli ders okutulacak. 6 temel başlık altında okutulacak seçmeli derslerin hangi esaslara göre alınacağı da belirlendi. Buna göre seçmeli derslerden okuma becerileri, iletişim ve sunum becerileri, çevre ve bilim, drama, halk kültürü, medya okuryazarlığı ile insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersleri yalnızca bir öğretim yılı seçilebilecek. Temel dini bilgiler dersini ise iki öğretim yılı seçmek mümkün. Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in hayatı, yazarlık ve yazma becerileri, yaşayan diller, yabancı dil, pratik bilim uygulamaları, matematik uygulamaları, bilişim teknolojileri ve yazılım, görsel sanatlar, müzik, spor ve fizikî etkinlikler ile zekâ oyunları 5'inci sınıftan 8'inci sınıfa kadar sürekli olarak alınabileceği gibi herhangi bir sınıfta da alınabilecek.


Sanat ve spor alanında görsel sanatlar, müzik, spor ve beden eğitimi dersleri öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak iki ya da dört saat olarak seçilebilecek. Beşinci sınıfta Türkçe, matematik, fen bilimleri, din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ile en az 4 saat seçimlik dersi tamamlamak kaydıyla, imkân ve şartları uygun olan okullarda isteğe bağlı olarak 16 saate kadar yabancı dil dersi öğretimi yapılabilecek.


Bu yıl İngilizce eğitiminde de önemli yenilikler var. Halen dört ve beşinci sınıflarda okutulmaya başlanan İngilizce, önümüzdeki yıldan itibaren 2. sınıfta başlayacak. Böylece dil eğitimi iki yıl öne alınacak. Böylece daha küçük yaşlarda yabancı dil öğretilmesi amaçlanıyor. İngilizce ders saatleri de artırılıyor
 
ZAMAN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.