Öğretmen adaylarına verilen vaatler ne kadar gerçekci!

banner483

Muhalefet, 140 bin öğretmeni çalıştırmadan maaş vermeyi vaat ediyor, bunun devlet maliyeti ise tam 11 milyar lira!

Meb Personeli 14.05.2015, 10:13 14.05.2015, 10:04
Öğretmen adaylarına verilen vaatler ne kadar gerçekci!
 GÖKHAN KAYA

CHP ve MHP'nin asgari ücretlilere ve emeklilere verdikleri vaatlerin sebep olacağı bütçe açığı tartışmaları sıcaklığını korurken, son olarak yapılan 'atanamayan tüm öğretmen adaylarını atayacağız' vaadi yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Kemal Kılıçdaroğlu ve Devlet Bahçeli'nin miting meydanlarındaki bu vaatleri eğitim çevreleri tarafından gerçekçi bulunmadı. MEB verilerine göre, okullardaki öğretmen açığının 110 bin olduğu ve 50 bin civarında da ücretli öğretmenin görev yaptığı kaydedildi. Toplamda 160 bin öğretmen atamasıyla okulların öğretmen ihtiyacının bitirileceği ifade edildi. Atanamayan 300 binden fazla öğretmen adayı bulunduğuna dikkat çekilirken, tamamının atamasının yapılması durumunda ise öğretmen fazlalığı oluşacağına ve 140 bin fazla öğretmenin hiçbir derse girmeden maaş alacağına vurgu yapıldı. Ataması yeni yapılan bir öğretmenin ortalama devlete yıllık maliyetinin 36 bin lira olacağı kaydedilirken, tüm atanamayan öğretmenlerin atamasının yapılması durumunda devletin yıllık 11 milyar liralık bir kaynak oluşturması gerekecek.

HALKIN % 75'İ CHP'NİN VAATLERİNE İNANMIYOR

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim vaatlerinin seçmen üzerindeki etkisini ölçmek için partisinin yaptırdığı anket sonuçları ise şok etkisi yaptı. Her 100 kişiden 75'inin inanmadığı anket sonuçları kısaca şöyle:

-Asgari ücretin 1.500 lira olmasının etkileyici olma oranı yüzde 47 olurken, CHP iktidarında bunun gerçekleştirileceğine ise 100 kişiden 25'i inanıyor.

-Yoksul ailelere ayda 720 lira hane geliri sağlanacağı vaadinin etkileyici olma oranı yüzde 47, gerçekleşeceğine dair inanç ise yüzde 25 oldu.

-Emeklilere dini bayramlarda toplam iki maaş tutarında ikramiye vereceğine ilişkin sözlerin seçmen üzerindeki etkisi yüzde 50,3'ü bulurken, iki maaş ikramiye verileceğine dair inanç da yüzde 30 civarında gerçekleşti.

-Çiftçiye mazotun 1.5 liradan verilmesi ise seçmenin yüzde 49'unu etkiledi, gerçekleşeceğine dair inanç da yüzde 25'te kaldı.

-Kamuda taşeron olarak çalışan işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili sözün etkileyici olma oranı yüzde 55 olarak görülürken, gerçekleşeceğine dair inanç da yüzde 29'u buldu.

Türkiye
banner482
Yorumlar (3)
antiakp 6 yıl önce
sktr gt ordan yandaş köpekler ananızı sikecez
senem 6 yıl önce
niye inanmasın hangi halka sordun da inanmadı kardeş hayali anket mi yapıyorsun
inşaat tek. 6 yıl önce
adam gibi site yapın bi yorum gönderemedim yaaa

Gelişmelerden Haberdar Olun

@