banner476

"Öğretmen performans taslağı geri çekilsin"

Öğretmen performans değerlendirme taslağının geri çekilmesi gerektiğini söyleyen Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Öğretmen kimliğini değersizleştirme ihtimali çok yüksek olan taslağın bir an önce geri çekilmesi lazım. Bunun kabul edi...

Meb Personeli 25.04.2018, 15:25
"Öğretmen performans taslağı geri çekilsin"

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, öğretmen performans değerlendirme taslağının bir an önce geri çekilmesi gerektiğini belirterek, "Öğretmen kimliğini değersizleştirme ihtimali çok yüksek olan taslağın biran önce geri çekilmesi lazım. Bunun kabul edilebilecek hiçbir yanı yok. Bunun kim kerametinden, kim faziletinden bahsediyorsa oturur sonuna kadar tartışırız. Ama öğretmen kimliğini örseleyecek öğrenci öğretmene not versin, veli öğretmene not versin, öğretmen öğretmene not versin gibi bir yaklaşımı kabul edemeyiz." dedi.

"Ülke yoluna devam etmelidir"

26 Haziran'da yapılacak erken seçimle ilgili değerlendirmede bulunan Yalçın, "Millete danışılan millete gidilen her süreç başımızın üzerine. Memur-Sen duruşu, görüşü, konum alışı milletin yanında takip edişi belli olan bir kitledir. Memur-Sen bu anlamda en net ayağı zikzak çizmeyen kitledir. O yüzden bizim açımızdan öne alınması, sona alınması bizim tercihimiz değil, siyasilerin tercihidir. Ama öne alınmış olması böyle bir zeminde ülke için faydalıdır çünkü öne alınmadığında seçim süreci önünde durduğunda devlet bürokrasi çöker. Bürokrasinin hareket etme biçimi farklıdır. Dolayısıyla bu zafiyet bu ülkeye kaybettirir. Ne olacak olursa olmalı ve ülke yoluna devam etmelidir." şeklinde konuştu.

"Eğitim camiası olarak sıkıntılı süreçteyiz"

Eğitim camiasının sıkıntılı bir süreçte olduğunu eğitim camiasının stres içerisinde olduğunu ifade eden Yalçın, öğretmen performans değerlendirmesi taslağının geri çekilmemesine tepki göstererek şunları söyledi. 
"Öğretmen kimliğini değersizleştirme ihtimali çok yüksek olan taslağın biran önce geri çekilmesi lazım. Bunun kabul edilebilecek hiçbir yanı yok. Bunun kim kerametinden, kim faziletinden bahsediyorsa oturur sonuna kadar tartışırız. Ama öğretmen kimliğini örseleyecek öğrenci öğretmene not versin, veli öğretmene not versin, öğretmen öğretmene not versin gibi bir yaklaşımı kabul edemeyiz. Çünkü öğretmen ve öğrenci arasında bir otorite, bir saygı ilişkisi vardır. Öğretmen rol modeldir, saygın kişiliktir. Ama siz öğrenciyi öğretmenin karşısında arsız hale getirip, parmak sallayıp 'kağıtları çıkarın hocalara not veriyoruz' denilecek noktaya çekerseniz bu, bu ülkeye yapabileceğiniz en büyük kötülük olur."

"Kimin aklı kimin projesi bilmiyorum"

"Ben mevcut hükümetin bu ülkeye iyilik yapmak için birçok şey yaptığını görüyor ve iftihar ile ifade ediyorum ve altını özellikle çiziyorum. Devrimsel sayılabilecek nitelikli çalışmalar var. Sonuna kadar takdir ediyor, teşekkür ediyoruz. Ama bunları yaparken eğitimde öğretmen kimliğini yüceltmek, değerli kılmak dolayısıyla başarısını ölçeceksen başka bir yöntemle hırpalamadan, örselemeden toplum huzurunda onu tokatlanır, şamarlanır, arkadan hançerlenir hale dönüştürmeden yaparsan bu kıymetlidir. Ama değilse bu son derece kıymetsiz yaklaşımdır. Kimin aklıdır, kimin projesidir bilemiyorum. Ama bunun doğru bir şey olmadığını bunun biran önce geri çekilmesi gerektiğini öğretmenler odasını ateş küpüne dönüştüren ve öğretmenlerin kesinlikle ama kesinlikle bir tanesinin bile taraftar olmadığı böyle bir şeyi diretmenin ve dayatmanın hiçbir anlamı yok. Bir an önce geri çekilmeli. Çünkü bu maliyet üretiyor. Gönül veren kitleleri gönlü kırık hale dönüştürmek kimseye fayda sağlamaz."

CNN TÜRK

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@